Mgr. LUCIA TISOŇOVÁ

Nemecký jazyk

Kritériá hodnotenia vzdelávacích výsledkov žiakov v predmete nemecký jazyk

NEMECKÝ JAZYK  (8.- 9. ročník)

Predmetom hodnotenia a klasifikácie v predmete nemecký jazyk je cieľová komunikačná úroveň žiaka v jednotlivých ročníkoch v súlade s platnými učebnými osnovami a  vzdelávacími štandardami. Hodnotenie a klasifikácia v nemeckom jazyku sa riadi metodickým pokynom č. 22/2011 a sleduje základné všeobecné, sociolingvistické a komunikačné kompetencie, ktoré sa prejavujú vo využívaní základných komunikačných zručností: čítanie, písanie, počúvanie, samostatný ústny prejav a rozhovory. Pri hodnotení sa berie do úvahy: obsahová primeranosť, plynulosť vyjadrovania, jazyková správnosť a štruktúra odpovede.

Pri hodnotení žiakov dodržiavame tieto zásady : motivačný charakter hodnotenia, spätnú väzbu, individuálny prístup, jasné určenie pravidiel a kritérií klasifikácie, systém sebahodnotenia žiakov a hodnotenia žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a žiakov mimoriadne nadaných.

Pri hodnotení žiaka v predmete nemecký jazyk sa využíva:

Formatívne hodnotenie: umožňuje žiakovi odstraňovať nedostatky a učiteľ mu poskytuje rady na jeho zlepšenie.

Priebežné hodnotenie: uskutočňuje sa pri hodnotení čiastkových výsledkov a prejavov žiaka na vyučovacích hodinách.

Celkové hodnotenie: uskutočňuje sa na konci prvého a druhého polroka v danom školskom roku a má čo najobjektívnejšie zhodnotiť úroveň vedomostí a zručností v predmete nemecký jazyk.

Formy a spôsoby hodnotenia v predmete nemecký jazyk:

1. Písomná forma skúšania:

Bleskovky – zamerané na rýchle preverenie zvládnutia slovnej zásoby v trvaní 5 - 10 minút, môžu byť  neohlásené, a sú hodnotené známkou.

Priebežné testy – zamerané na preverenie zvládnutia gramatických javov, vetných konštrukcií, a sú hodnotené známkou.

Tematický test – sa píše vždy poukončení lekcie, zemeraný na všetky prebraté javy a slovnú zásobu. Tematický test je vždy vopred ohlásený a je hodnotený známkou.

2. Ústna forma skúšania:

Ústny prejav - formou dialógu a monológu, je hodnotený známkou podľa nasledovných kritérií:

• Výslovnosť a intonácia (2 body)

• Použitá slovná zásoba (2 body)

• Obsahové zvládnutie témy (2 body)

• Gramatická správnosť základných vetných modulov (2 body)

• Reagovanie na otázky (2 body)

Za každý sledovaný jav môže žiak získať 2 body, maximálne spolu 10 bodov.

3. Projekty a krátke slohové práce na vopred zvolenú tému:

Pri hodnotení budeme sledovať splnenie cieľa, prezentácia, používanie vhodnej slovnej zásoby, gramatických štruktúr a estetický vzhľad. Je hodnotený známkou podľa nasledovných kritérií. Za každý sledovaný jav môže žiak získať 2 body, maximálne spolu 10 bodov.

Stupnica hodnotenia:

Percentá                                Známka

100 % - 90 %

89% - 75 %

74% - 50%

49% - 30 %

29% - 0 %

4. Aktivita na hodine, vypracovanie dobrovoľnej úlohy, zhotovenie pomôcky na vyučovanie:

Žiak môže získať vždy 1 bod. Keď získa spolu 10 bodov je ohodnotený známkou 1.

5. Domáce úlohy a domáca príprava:

Domáca úloha môže byť ohodnotená známkou. Nesplnená domáca úloha sa hodnotí známkou 5.

Výsledná známka na konci klasifikačného obdobia nie je aritmetickým priemerom známok, prihliada sa aj na aktivitu žiaka na hodinách a na jeho prístup k práci.