Navigácia

Mgr. ANNA KURČINOVÁ

Kritériá hodnotenia vzdelávacích výsledkov žiakov v daných vyučovacích predmetoch

Kritériá hodnotenia vzdelávacích výsledkov žiakov v daných vyučovacích predmetoch

 

MATEMATIKA - 3. ročník

vedie žiakov k získaniu a rozvíjaniu  zručností  súvisiacich s procesom učenia sa, k aktivite na vyučovaní a k racionálnemu, samostatnému učeniu sa.

Má podporiť a upevňovať kladné morálne a vôľové vlastnosti žiakov, ako je samostatnosť, rozhodnosť, vytrvalosť, húževnatosť, sebakritickosť, kritickosť, cieľavedomá sebavýchova a sebavzdelávanie, dôvera vo vlastné schopnosti a možnosti, systematickosť pri riešení úloh.

V predmete matematika je potrebné, aby žiak vedel využívať nápaditosť, intuíciu, pochopil pojmy a dával ich do vzťahov, vedel používať základné matematické operácie, kombinatorické poznatky, vedel evidovať, experimentovať, konštruovať, odhadovať, zovšeobecňovať, mal predstavivosť, vedel riešiť slovné úlohy, úlohy geometrického charakteru, použitím kalkulačky by si mal uľahčiť niektoré namáhavé výpočty a sústrediť sa na podstatu riešeného problému. Matematika sa podieľa na rozvíjaní  schopností žiakov používať  prostriedky IKT na vyhľadávanie, spracovanie, uloženie a prezentáciu informácií.

V neposlednom rade treba na hodinách matematiky klásť dôraz na čítanie s porozumením, bez ktorého by  vzdelávací proces nebol efektívny.

Hodnotenie žiaka z MAT sa vykonáva klasifikáciou. Klasifikácia je jednou z foriem hodnotenia, ktorej výsledky sa vyjadrujú určenými piatimi stupňami. Na vysvedčeniach s klasifikáciou sa slovný komentár za príslušný polrok nedopĺňa.

Vo výchovno-vzdelávacom procese MAT sa uskutočňuje priebežné a celkové hodnotenie:

  1. priebežné hodnotenie sa uskutočňuje pri hodnotení čiastkových výsledkov a prejavov žiaka na vyučovacích hodinách. Známky za priebežné hodnotenie sú v EŽK zoradené do daných oblastí hodnotenia, ktorým sú priradené váhy podľa ich dôležitosti a vplyvu na celkové hodnotenie.

Oblasti hodnotenia:

Školské písomné práce (vstupná, ¼. ročná práca, ½. ročná práca, ¾. ročná práca, koncoročná práca) - váha 3

Kontrolné práce (tematické) - váha 2

Geometria – váha 2

Krátke písomné práce (päťminútovky) – váha 1

Ústne skúšanie – váha 1

Projekty – váha 1

Elektronické testy (matematická gramotnosť) – váha 1

Domáce úlohy – váha 0,25 (nevypracovaná domáca úloha sa klasifikuje známkou - 5, za každý polrok bude neklasifikovaná len 1-krát nevypracovaná domáca úloha)

Aktivita – váha 0,5

 

  1. celkové hodnotenie žiaka sa  uskutočňuje na konci prvého polroka a druhého polroka v školskom roku a má čo najobjektívnejšie zhodnotiť úroveň jeho vedomostí, zručností a návykov v danom vyučovacom predmete. Vážený priemer, ktorý sa v EŽK zobrazuje, nie je pre celkové hodnotenie záväzný.

Stupnica hodnotenia písomných prác

100%- 90%

2   89%- 75%

3   74%- 50%

4   49%- 30%

5   29%- 0%

  • Hodnotenie zameriame a formulujeme pozitívne
  • Rozlišujeme hodnotenie začlenených ( integrovaných) a bežných žiakov
  • Vyučujúci klasifikujú iba prebrané a precvičené učivo
  • Podklady na hodnotenie a klasifikáciu získava vyučujúci objektívnym sledovaním výkonov a pripravenosti žiaka na vyučovanie, rôznymi druhmi písomných prác, analýzou výsledkov rôznych činnosti žiakov
  • Významným prvkom učenia je práca s chybou
  • Pri klasifikácii používame platnú klasifikačnú stupnicu, využívame aj znaky k známke ( ! hraničná známka, - hraničná známka, motivačné nálepky – pochvala za aktivitu, hviezdička k jednotke - plný počet bodov )
  • Písomné práce sú oznámené vopred
  • Využitie sebahodnotenia a sebareflexie žiakov, ich schopnosť posúdiť svoju vlastnú prácu, vynaložené úsilie, osobné možnosti a rezervy
  • Celkové hodnotenie žiaka sa uskutočňuje na konci 1. polroka a konci 2. polroka zohľadňuje úroveň vedomostí, zručností a návykov, zahŕňa tiež domácu prípravu na vyučovanie, aktivitu, ústny a písomný prejav, projektové práce. Výslednú známku neurčuje priemer známky na konci klasifikácie. Absencia domácich úloh sa klasifikuje nedostatočnou.

Práca so žiakmi so ŠVVP:

Pri hodnotení vychádzame z Metodických pokynov pre hodnotenie žiakov so ŠVVP. Pracujeme podľa odporúčaní špeciálneho pedagóga jednotlivých žiakov (viď Individuálny vzdelávací program integrovaných žiakov so ŠVVP).

Písomné testy

  • stupnica hodnotenia

Matematický diktát

  • stupnica hodnotenia

Päťminútovky

      -  známka z každej päťminútovky

Skupinová práca

       -  rešpektovanie pravidiel skupinovej práce

  • rešpektovanie komunikačných pravidiel
  • kvalita výstupného produktu
  • priateľskosť pri spolupráci
  • schopnosť sebahodnotenia
  • schopnosť hodnotenia iných skupín podľa dohodnutých kritérií
  • hodnotenie známkou, ústne

 

 

Dramatická výchova - 2. ročník, 5. ročník

Hodnotenie žiaka v predmete dramatická výchova je viac založené na sebahodnotení, pretože jednotlivé aktivity sú založené na vnútornom prežívaní žiaka a jeho učení sa prostredníctvom zážitku. Učiteľ pri hodnotení vychádza z pozorovania, výsledkov individuálnej práce a výsledkov skupinovej práce, prezentácie práce pred skupinou.

Domáce úlohy sú klasifikované na základe stanovených kritérií: dodržanie danej témy, obsahová úroveň spracovania zadanej témy.

Kritériá hodnotenia skupinovej práce

1 – výborný

Žiak aktívne prispieva nápadmi, názormi a vedomosťami, konštruktívne vyjadruje svoj postoj, tvorí argumenty, aktívne počúva ostatných, podporuje vyjadrenia názorov ostatných, aktívne sa podieľa na plnení úloh skupiny, je ochotný prijať úlohu/rolu v skupine, prezentuje spoločne so skupinou výsledok svojej práce, aktívne sa podieľa  pri hodnotení seba, svojej skupiny a ostatných.

2 – chválitebný

Žiak aktívne prispieva nápadmi, názormi a vedomosťami, konštruktívne vyjadruje svoj postoj aj bez požiadania, tvorí argumenty, aktívne počúva ostatných, podporuje vyjadrenia názorov ostatných, podieľa na plnení úloh skupiny, vie prijať úlohu/rolu v skupine, prezentuje spoločne so skupinou výsledok svojej práce, podieľa sa pri hodnotení seba, svojej skupiny a ostatných.

3 – dobrý

žiak sa zapája do diskusie, ak ho o to požiadali, rešpektuje diskusiu ostatných, ale nevie zaujať k nej vlastný postoj, spolupracuje pri plnení úloh skupiny, ale neprispieva vlastnými nápadmi, pasívne sa podieľa na hodnotení seba, skupiny a ostatných.

4 – dostatočný

Žiak sa zapája do diskusie len výnimočne, nerešpektuje názory ostatných členov skupiny, ak s nimi nesúhlasí, často prerušuje ostatných, niekedy prekáža ostatným členom skupiny pri plnení úloh a len v malej miere sa podieľa na prezentácii úloh pred ostatnými, má problém s hodnotením seba a ostatných.

5 - nedostatočný

Žiak sa nezapája do diskusie, nevie vyjadriť svoj názor, nerešpektuje názory ostatných, vyrušuje ostatých členov skupiny pri plnení úlohy, nepodieľa sa na prezentácii spoločnej úlohy pred ostatnými.

 

Novinky

Kontakt

  • Základná škola s materskou školou Babín
    Babín 37
    02952 Babín

    email: zsmsbabin@gmail.com
  • 043 5577285
    043 55 77 210
    mobil:
    0911130368

    fax: 043 55 77 210

Fotogaléria