O mne Kritériá hodnotenia vzdelávacích výsledkov žiakov v predmete NBV v 1.-9. roč. Fotoalbum Kritériá hodnotenia vzdelávacích výsledkov žiakov v predmete RGV 1.

Mgr. Adriána CHUDOBOVÁ

Kritériá hodnotenia vzdelávacích výsledkov žiakov v predmete náboženská výchova 1.-9. roč.

Pri hodnotení a klasifikovaní žiakov a žiakov so  ŠPVU metodický  pokyn 22/2011 na hodnotenie a klasifikáciu žiakov  v základných školách  schválený MŠ SR s platnosťou od 1.5.2011.

• Náboženská výchova v 1., 2. ročníku nie je klasifikovaná známkou, hodnotenie slovne - absolvoval/neabsolvoval. Priebežné hodnotenie formou sebareflexie.

· Náboženskú výchovu v 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9. ročníku klasifikujeme. Klasifikácia je porovnateľná so známkovaním, aké sa používa v iných predmetoch vyučovaných na škole. Na konci každého klasifikačného obdobia sú žiaci na vysvedčení hodnotení známkami.

· Nie je nutné hodnotiť každú prácu a každý výkon žiaka.

· Žiakov postupne vedieme, aby sa vedeli ohodnotiť sami, ale aj svojho spolužiaka.

· Učiteľ si vyberá, ktoré úlohy bude hodnotiť, aby poskytol žiakovi dostatočný obraz o jeho kvalitách a vývoji.

· Kritériá hodnotenia sú vypracované v súlade s ročníkovými kompetenciami a je potrebné, aby učiteľ pri hodnotení mal tieto kompetencie a ich postupné dosahovanie na zreteli.

· Ťažiskovou formou hodnotenia je osobný rozhovor so žiakom (individuálny prístup), v ktorom učiteľ žiakovi poskytne citlivú, veku primeranú, analyticky podloženú spätnú väzbu o rôznych aspektoch jeho činnosti. Vo vzájomnej komunikácii má žiak možnosť klásť otázky alebo zdôvodniť svoj prístup. Túto formu kombinujeme aj so sebahodnotením žiaka.

Známkou sa hodnotí:

1. krátke overenie vedomostí formou testu,

stupnica pri testoch: 100%-90% - výborný,

89,9% - 75% - chválitebný,

74,9%- 50% - dobrý,

49,9% - 30% - dostatočný,

29,9%- 0 – nedostatočný.

2. znalosť modlitieb,

3. domáce úlohy,

4. práca s pracovným zošitom, prípadne zošitom a jeho úprava  – priebežne

5. k celkovému hodnoteniu sa pripočítava aj príprava na vyučovaciu hodinu, nosenie učebných pomôcok a aktivita na hodine.

Znalosť modlitieb v jednotlivých ročníkoch:

1. ročník: prežehnanie, Otče náš, Zdravas Mária, Sláva Otcu, Anjel Boží,
  2. ročník: modlitby z predchádzajúcich ročníkov + Verím v Boha, spoznať Desatoro,
  3. ročník: modlitby z predchádzajúcich ročníkov +Desatoro, 6 hlavných právd, 7 sviatostí
  4. ročník: predchádzajúci ročník + spoznať ružencové tajomstvá,
  5. ročník: predchádzajúci ročník + ruženec,
  6. ročník: predchádzajúci ročník + spoznať skutky telesného a duchovného milosrdenstva,
  7. ročník: predchádzajúci ročník + pätoro cirkevných prikázaní, 7 hlavných hriechov
  8. ročník: predchádzajúci ročník + skutky telesného a duchovného milosrdenstva,
  9. ročník: predchádzajúci ročník.