Matematika 5. ročník Matematika 6. ročník Matematika 8. ročník Matematika 9. ročník Kritériá hodnotenia vzdelávacích výsledkov v predmete SJL Kritériá hodnotenie výsledkov v predmete MAT 5. a 9. roč. Kritériá hodnotenia výsledkov v predmete FYZ Regionálna výchova

PaedDr. TATIANA MÚDRA

Kritériá hodnotenia výsledkov v predmete FYZ

Učiteľ na začiatku školského roka oboznámi žiakov so všetkými formami skúšania a ich plánovanými termínmi. Hodnotiť sa budú ústne odpovede, písomné testy, projekty a ich prezentovanie. Pri hodnotení a klasifikácii výsledkov žiakov budeme vychádzať z metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu. Hodnotíme hlavne:

• kvalitu výsledkov vzdelávania
  • usilovnosť žiaka a jeho prístup ku vzdelávaniu
  • ucelenosť, presnosť a trvalosť osvojenia požadovaných poznatkov, pojmov, zákonitostí a vzťahov
  • schopnosť uplatňovať osvojené poznatky a vedomosti pri riešení teoretických a praktických úloh
  • kvalitu myslenia, predovšetkým jeho tvorivosť, originalitu

• Ústne skúšanie  sa realizuje ako prezentácia osvojených poznatkov na základe dobrovoľnosti žiaka, pri vyčerpaní možností dobrovoľnej účasti žiaka učiteľ určí konkrétneho žiaka.
  • Pri ústnom skúšaní sa uplatňuje postup verbálnych odpovedí v časovom limite pre jedného žiaka max. 5 až 7 min. Cieľom skúšania je zistiť a hodnotiť osvojenie základných poznatkov stanovených výkonovou časťou vzdelávacieho štandardu. Otázky pre žiaka majú byť orientované nielen na faktickú, kognitívnu stránku, ale aj na príklady z praktického života a skúseností žiaka.
  • Písomné testy sa delia na tematické testy, krátke písomné previerky a polročné testy. V tematických testoch sa kontroluje a hodnotí základné učivo na konci tematického celku. Časový limit na písanie tematického a polročného testu je 40 minút. Termín písania tematických testov oznámi učiteľ žiakom najmenej týždeň vopred.
  • V krátkych písomných previerkach sa hodnotí obsah učiva  z niekoľkých predchádzajúci vyučujúcich hodín. Termín písania čiastkových testov učiteľ vopred oznámiť žiakom nemusí. Čas písania testu je od 10 – 20 minút.
  •  V písomnom teste bude každej otázke pridelený určitý počet bodov (uvedený v zátvorke za každou otázkou), body sa sčítajú a písomný test bude hodnotený nasledovne:

100% - 90% z maximálneho počtu bodov         =          1

89% - 75% z maximálneho počtu bodov           =          2

74% - 50% z maximálneho počtu bodov           =          3

49% - 30% z maximálneho počtu bodov           =          4

29% – 0% z maximálneho počtu bodov            =          5

Výsledky vzdelávania sa hodnotia podľa váhového systému:

Ústna odpoveď                       = váha 1

Tematická previerka               = váha 2

Domáca úloha                         = váha 0,5

Krátka písomná previerka      = váha 0,5

Polročná previerka                 = váha 3

Projektová práca                    = váha 2

Laboratórna práca                  = váha 2

Názorná pomôcka                  = váha 1

• Pri ospravedlnenej neprítomnosti žiaka môže učiteľ dať žiakovi možnosť ústnej odpovede alebo určí náhradný termín písania testu.
  • Nevypracovaná domáca úloha z predmetu fyzika sa hodnotí známkou 5 (váha 0,5).