Dominika SAMUHELOVÁ

Kritéria hodnotenia žiakov v anglickom jazyku (6.ročník)

Žiak je na hodinách hodnotený podľa Metodického pokynu č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy vydané MŠ SR s platnosťou od 1.5.2011. Hodnotenie a klasifikácia v anglickom jazyku sleduje základné všeobecné, sociolingvistické a komunikačné kompetencie, ktoré sa prejavujú vo využívaní základných komunikačných zručností:

• čítanie s porozumením
  • písanie
  • počúvanie s porozumením
  • samostatný ústny prejav a rozhovory

Pri hodnotení v predmete anglický jazyk sa berú do úvahy tieto aspekty: obsahová primeranosť, výber jazykových prostriedkov  a slovnej zásoby,  plynulosť vyjadrovania, jazyková správnosť a štruktúra odpovede.

Vo výchovno-vzdelávacom procese sa uskutočňuje priebežné a súhrnné hodnotenie.

• priebežné hodnotenie – hodnotenie čiastkových výsledkov a prejavov žiaka ,
  • súhrnné hodnotenie – uskutočňuje sa na konci 1. a 2. polroka v šk. roku a má čo najobjektívnejšie zhodnotiť úroveň vedomostí v danom predmete, pričom sa prihliada na systematickosť práce počas celého obdobia.

Zároveň v rámci vyučovacieho procesu využívame humanisticky orientované slovné hodnotenie /pochvala/ i sebahodnotenie žiakov.

Výkon, ale najmä snahu na hodine, pri príprave oceníme (chválime, verbálne, neverbálne – súhlasným prikývnutím, úsmevom ), pretože to pôsobí vysoko pozitívne, povzbudzuje k ďalšiemu úsiliu. Slabší výkon nekritizujeme, nezosmiešňujeme. Hodnotenie musí mať motivačnú funkciu.

Pri hodnotení berieme do úvahy:

• do akej miery je žiak schopný realizovať komunikáciu v cudzom jazyku
  • do akej miery lexikálne a gramatické chyby narušujú zrozumiteľnosť a dorozumievanie
  • hľadisko jazykovej správnosti pri používaní bežnej slovnej zásoby a frekventovaných gramatických štruktúr
  • hľadisko štylistickej adekvátnosti – formálnosť a neformálnosť vyjadrovania s ohľadom na situáciu prejavu
  • rýchlosť prejavu a pohotovosť reakcie s prihliadnutím na individuálne rozdiely medzi žiakmi
  • rozsah slovnej zásoby žiaka a jej využitie prostredníctvom gramatických štruktúr

Formy a spôsoby hodnotenia v predmete anglický jazyk.

Ústne skúšanie

Pri ústnom skúšaní (samostatný ústny prejav, dialóg, role-play, prezentácia projektu) berieme do úvahy obsah a rozsah slovnej zásoby, gramatickú správnosť, štruktúru odpovede, správnu výslovnosť, plynulosť prejavu.

Písomné skúšanie - Lekciové testy

Pri písomnom skúšaní (testy – gramatické, testy jazykových zručností z tématických celkov) sa budeme riadiť nasledujúcou klasifikačnou stupnicou:

100 – 90%      1 (výborný)

89 – 75%        2 (chválitebný)

74 – 50%        3 (dobrý)

49 – 30%        4 (dostatočný)

29 – 0%          5 (nedostatočný)

Učiteľ dopredu oznámi dátum testu.

Bleskovky

Krátke previerky zamerané na práve prebratý gramatický jav alebo testy zamerané na slovnú zásobu. Tieto previerky zabezpečujú systematickú prípravu na vyučovanie a môžu byť neohlásené.

Hodnotenie tvorivého písania – tzv. PROJEKTOV :
Tu hodnotíme predovšetkým:

• formu – tvorivosť, kreativitu, fantáziu,
  • obsah – slovná zásoba, schopnosť vyjadriť vlastné myšlienky prebratou slovnou zásobou a naučenými gramatickými štruktúrami.

Prideľovanie váh:

Aktivita na hodine                  - váha 0,25

Krátka písomná previerka      - váha 1

Ústna odpoveď                       - váha 1

Projektová práca                    - váha 1

Lekciový test                          - váha 2

1. nevypracovaná domáca úloha sa klasifikuje známkou – 5, v priebehu polroka je jedna nevypracovaná domáca úloha neklasifikovaná

Pri určovaní stupňa prospechu na konci klasifikačného obdobia sa hodnotí kvalita práce a učebné výsledky, ktoré žiak dosiahol počas celého klasifikačného obdobia. Pritom sa prihliada na systematickosť v práci žiaka, na jeho prejavované osobné a sociálne kompetencie ako je zodpovednosť, snaha, iniciatíva, ochota a schopnosť spolupracovať, a to počas celého klasifikačného obdobia. Stupeň prospechu sa neurčuje na základe priemeru známok získaných v danom klasifikačnom období, prihliada sa k dôležitosti a váhe jednotlivých známok.

Výsledný stupeň prospechu žiaka vo vyučovacom predmete určí vyučujúci.