• Rolničky- vianočná pracovná súťaž

• Rolničky, rolničky, kto vám dal ten hlas?

Ježiško maličký a či Mikuláš?

December je  už za dverami a s jeho príchodom sa spája nielen snehová nádielka, ale aj najkrajšie sviatky roka Vianoce, na ktoré sa už všetci nesmierne tešíme.

Cinkot  rolničiek sa stal jedným zo symbolov zimy a Vianoc, a práve preto sme si pre vás pripravili v mesiaci december vianočnú pracovnú súťaž s názvom Rolničky. Úlohou žiakov bude vytvoriť z odpadového materiálu rolničky, kde bude dôležitá ich funkčnosť - musia cinkať a musia sa dať zavesiť, musia dýchať farebnosťou, Vianocami.

Vyhodnotenie bude pred Vianocami. Už teraz sa nesmierne tešíme na vaše skvelé nápady!

• Scénické čítanie 2022

• Jedným z cieľov učiteľa je hľadať vhodné spôsoby na to, aby žiak s radosťou siahol po knihe. Práve scénické čítanie je jedným zo spôsobov, aby sme dieťaťu nenásilnou formou ponúkli knihu a  vtiahli  ho do čítania príbehov. Dieťa sa  tak nielen zdokonaľuje v čítaní, ale predovšetkým sa stáva hlavným hrdinom príbehu, prežívanie deja je intenzívnejšie a jeho porozumenie kvalitnejšie.

Dňa 26. 11.2022 sa žiaci našej školy zúčastnili 3. ročníka Festivalu scénického čítania v Námestove, ktoré organizovalo OZ Divadlo nepozná nudu a Základná škola s materskou školou v Babíne v spolupráci s Oravským kultúrnym strediskom v Dolnom  Kubíne a Domom kultúry Námestovo. Tentokrát súťažiaci čítali knihy  a scénicky predvádzali príbehy od spisovateľky Veroniky Šikulovej, ktorá bola zároveň aj členkou poroty, ktorú tvorili aj traja oravskí herci.  Regionálnej súťaže sa zúčastnilo 8 škôl  12 scénickými čítaniami. Naši žiaci boli v súťaži veľmi úspešní. Získali 2 prvé a 2 tretie miesta. Po súťaži sa žiaci zúčastnili besedy so spisovateľkou Veronikou Šikulovou, ktorá veľmi pútavo rozprávala nielen o svojom živote a bohatých zážitkoch ale aj  o svojej tvorbe. Po vyčerpaní všetkých otázok, ktoré žiaci kládli spisovateľke, nasledovala autogramiáda.

Kolektívom žiakov jednotlivých scénických čítaní srdečne blahoželáme, úprimne sa tešíme z ich úspechu a sme milo prekvapení, aké úžasné talenty nám rastú pred očami. Odmenou za ich poctivú prácu v podobe intenzívnych skúšok  a príprav boli diplomy, knihy a drobné vecné ceny.

• Týždeň boja proti drogám

• Jeho poslaním je zamyslieť sa nad škodlivými účinkami  mäkkých či tvrdých drog a ich negatívnymi vplyvmi na  zdravie  človeka.

V týždni od 21.11.-25.11.2022 sme v rámci Týždňa boja proti drogám,  pripravili  pre žiakov rôzne aktivity, a to  vyfarbovanie omaľovánok,  spoločenské a  tematické hry, tvorivé, environmentálne a športové aktivity, matematiku hrou  či zábavné čítanie.

Tešíme sa veľkému  počtu zapojených žiakov a sme presvedčení, že si každý prišiel na svoje, a že sme aspoň malou mierou prispeli k tomu, aby žiaci zahnali nudu, aby sa stretli so svojimi kamarátmi, zasúťažili si a mali dobrý pocit z príjemne prežitých popoludní.

• Technická olympiáda

• 24.11.2022 sa uskutočnilo okresné kolo Technickej olympiády na SOŠ technickej v Námestove. Výhercovia školského kola Ľudovít Janík súťažil v kategórii B a dvojica Dávid Šroba s Natáliou Pisarčíkovou súťažili za kategóriu A. V súťaži preukázali nielen teoretické vedomosti, ale predovšetkým praktické zručnosti. Ľudovít Janík získal vo svojej kategórii 1. miesto, začo mu srdečne blahoželáme.

• Vyhodnotenie aktivity Pečieme so starými rodičmi

• Počas októbra - Mesiaca úcty k starším a v rámci Svetového dňa potravín a Dňa zdravej výživy sme ponúkli žiakom zaujímavú aktivitu, ktorú mali uskutočniť v domácom prostredí. Úlohou žiakov bolo spolu s babičkou, starkou, starou mamou upiecť zdravý ovocný koláčik, urobiť z pečenia fotografiu a následne ju poslať do školy. Fotky, ktoré žiaci poslali, boli veľmi krásne, veľmi zaujímavé a pútavé . Do aktivity sa zapojilo 9 žiakov. Z týchto žiakov bol vyžrebovaný 1 žiak, ktorý bol pri vyhodnotení, dňa 11.11.2022, odmenený zdravým  potravinovým balíčkom. Aj ostatní žiaci, ktorí sa do tejto iniciatívy zapojili, boli odmenení. Tešíme sa, že naše babičky a deduškovia odovzdávajú svojim vnučkám a vnukom veľké bohatstvo, a to nielen v podobe skúseností,  múdrostí a pozitívnych vzorov, ale aj praktických zručností.

• Vyhodnotenie súťaže Strašiak

• Dňa 7.11. 2022 sme vyhodnotili jesennú pracovnú súťaž s názvom Strašiak, do ktorej sa zapojilo 24 žiakov našej školy.

Strašiaky boli veľmi nápadité a takmer každý z nich spĺňal požadované kritériá – hýrili farebnosťou, boli vyrobené  z odpadového a prírodného materiálu a väčšina z nich mala nielen dohodnutú veľkosť, ale aj funkčnosť. Výrobky hodnotili nielen žiaci, pedagógovia a nepedagogickí zamestnanci školy, ale aj rodičia. Cenu za TOP výrobok získala žiačka 3. ročníka Patrícia Kurčinová a jej strašiak v podobe vrany.

Všetci žiaci, ktorí sa do súťaže zapojili dostali pekné ceny, ktoré do súťaže venovali mamičky zo ZRŠ. Ďakujeme! Ďakujeme aj všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na ich tvorbe. Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.

• Krajské kolo súťaže Sárova Bystrica

• Vo štvrtok, 3. novembra, sa Liana Mišániková zúčastnila krajského kola súťaže mladých moderátorov. Vo svojej kategórii súťažila so stredoškolákmi. V nasledujúcom videu si môžete pozrieť Lianinu reportáž o Zelenej škole, ktorá bola jednou zo súťažných disciplín.