• Detský divadelný súbor na celoštátnej súťaži Hviezdoslavov Kubín

• Už zajtra (21.6.2023) o 15:30 sa náš Detský divadelný súbor ÚSMEV predstaví na celoštátnej súťaži Hviezdoslavov Kubín. Naši divadelníci opäť potvrdili, že patria medzi najlepšie detské divadelné súbory na Slovensku. Príďte ich podporiť a pozrieť si ich inscenáciu.

• MDD

• Zaspievajme o prírode, o slniečku, o lete,

aby bolo dobre všetkým deťom na svete.

Aby každý koláčik, knižku  a hračku mal,

aby nikto z detí  nežialil a neplakal.

1. jún už tradične patrí všetkým deťom sveta. Naši žiaci  ho tento rok prežili netradične tým, že sme prijali pozvanie na Myncovu rodinnú farmu do vedľajšej obce Vasiľov k manželom  Darinke a Milanovi Jurkyovcom, ktorí už v skorých ranných hodinách otvorili brány svojej farmy, aby ukázali mladým  návštevníkom, ako sa v nej žije a pracuje.

Turistickým pochodom žiaci smerovali poľnou cestou cez obec Babín do Vasiľova – na farmu. Tu nás už čakalo vrelé privítanie manželov, ktorí predstavili žiakom  pútavé stanovištia, ktoré žiaci postupne absolvovali. Žiaci mali možnosť vidieť poľnohospodárske zvieratká - kravy, teliatka, ktoré sa práve narodili, kone, husi, sliepky, zajace. Ďalšie stanovištia boli zamerané na priblíženie života a práce poľnohospodárov v minulosti – prehliadka poľnohospodárskych strojov, kutie kosy, kosenie, sušenie sena, hrabanie, vešanie sena, pílenie dreva, zabíjanie klincov do dreva, vešanie bielizne na žinku, rýchlosť obliekania pracovného odevu- monteriek, vyrábanie strašiakov, dojenie kravy na trenažéri, či nosenie vody v kýbľoch a iné.

Väčšinu činností si žiaci mohli aj vyskúšať, tiež sa pridať k spevu ľudových piesní, ktoré zneli celou farmou, a to práve vďaka obecným dôchodcom, ktorí v tradičnom oblečení – v krojoch s veľkou láskou,  chuťou a trpezlivosťou predvádzali žiakom prácu poľnohospodárov v minulosti, ako aj tradičné pracovné náradie, či  pracovné nástroje. Pripravené boli aj  stanovištia s rôznymi hrami, či zážitkovými aktivitami pre deti - chodenie v choduliach, chôdza v obrích topánkach, pavučina, farmárska hra, preťahovanie lana, hádzanie gumákmi do diaľky a iné. Ponúkli žiakom aj zábavné atrakcie, ako nafukovací hrad, vozenie sa na vláčiku, ktorý bol vyrobený zo sudov a bol ťahaný traktorom, či maľovanie na tvár. Nechýbalo pohostenie pre deti - cukrová vata, kofola, guláš a v závere si každé dieťa navyše odnieslo  z farmy balíček. Žiaci sa tiež zúčastnili reportáže, ktorá bolo odvysielaná 1.6.2023  na RTVS.

Deťom v tento krásny deň prialo aj slniečko, ktoré pálilo už od skorého rána a umocňovalo  tak celkovú atmosféru. Aj keď mierne unavení, ale naplnení novými zážitkami  a skúsenosťami sme sa vrátili späť do školy, kde si žiaci prevzali  balíčky  aj zo ZRŠ. Ďakujeme!

Veľké ďakujem chceme vyjadriť aj manželom Jurkyovcom, ako aj starším žiakom našej školy, ktorí boli nápomocní pri príprave stanovíšť na farme.

Video z reportáže nájdete TU: https://www.facebook.com/erikvrabelrtvs/videos/3142051076103413/

• Svetový deň bez tabaku

• Na základe Svetovej zdravotníckej organizácie tento deň pripadá na 31. mája a jeho cieľom je odradiť ľudí od užívania tabaku v akejkoľvek podobe, ktorý je hrozbou nielen pre naše zdravie, ale aj prostredie, v ktorom žijeme.

Naši žiaci zo ŠP si pripravili veľmi  výstižnú  a  podnetnú rozhlasovú reláciu, ktorá odznela  tento deň v školskom rozhlase. Priblížila žiakom hlavne riziká spojené s užívaním tabakových produktov na ľudské zdravie, ako aj ohrozovanie životného prostredia, či produkciu odpadu.