• Prerušenie výchovno-vzdelávacieho procesu v ZŠ

• Základná škola s materskou školou, Babín 37 oznamuje, že dňa 22.12.2022 (štvrtok) bude ko konzultácii a odporúčaní RÚVZ v DK prerušený výchovno-vzdelávací proces v ZŠ. V prevádzke nebude ani ŠKD. Školská jedáleň nebude v prevádzke od 21.12.2022

• Vianočné trhy

• Vianoce sú tam, kde nikto neplače,

Vianoce sú tam, kde voňajú sladké koláče.

Vianoce sú s ľuďmi, ktorých ľúbime,

ale aj s tými, na ktorých myslíme.

Vianoce  -  najkrajšie sviatky roka sa k nám približujú neskutočnou rýchlosťou. Práve v tomto predvianočnom čase sa v našej škole, dňa 19.12.2022, uskutočnili vianočné trhy, ktorých hlavnou myšlienkou bolo poskytnúť žiakom priestor na rozvíjanie finančnej gramotnosti. Trhy začali  už počas triednických hodín a pokračovali až do poobedňajších hodín.

Niektorí žiaci si priniesli na predaj rôzne výrobky, ktoré si ocenili buď doma alebo v škole, v prípade, ak sa nejaký výrobok dlhšie nepredával, žiaci naň ponúkali zľavy.

Predávali nádherné, ručne robené vianočné zdoby, hračky, výrobky z dreva, oblátky, vianočné koláčiky a veľa ďalších vecí. Iní zas len nakupovali.

Žiaci sa počas celých trhov mohli osviežiť teplým vianočným čajom. Vládla tu skutočne príjemná predvianočná atmosféra a bolo úžasným zážitkom pozorovať žiakov pri kúpe či predaji výrobkov, pozorovať ich pritom, ako si rátajú a kontrolujú mince, ako komunikujú, ako upravujú ceny a ponúkajú zľavy.

Tešíme sa, že sa nám podarilo naplniť hlavnú myšlienku vianočných trhov.

• Oravské Vianoce

• Blížia  sa tie najkrajšie sviatky roka - Vianoce, na ktoré sa všetci  v tejto uponáhľanej dobe nesmierne tešíme.

V čase adventu vrcholia prípravy na Vianoce, spomíname na našich predkov aj tým, že zabezpečujeme  a chystáme tradičné ozdoby, tradičné jedlá tak, aby sme zachovali  ich zvyky a obyčaje.

Dňa 11. 12. 2022  sa v obci Babín  konal festival vianočných zvykov s názvom Oravské Vianoce. Festival začínal prehliadkou betlehemov a sakrálnych námetov v obecnej galérii od oravských ľudových rezbárov. V galérii si návštevníci mohli prezrieť aj výtvarné práce našich žiakov.

Festival pokračoval v náučnom parku pri obecnom úrade, kde si návštevníci mohli kúpiť od ľudových remeselníkov nádherné vianočné výrobky, či ochutnať rôzne dobroty. V amfiteátri, ktorý tvorí súčasť náučného chodníka, vianočnú atmosféru dotváral betlehem, ktorého autormi sú poľskí a slovenskí ľudoví rezbári. Práve na tomto mieste betlehemské skupiny predvádzali  nádherné betlehemské hry.

V obecnom KD nasledoval scénický kultúrny program, kde sa predstavili rôzne folklórne súbory z Rabčíc, z Lokce, z Babína  a hostia z poľskej Brennej. Svojím programom tak divákom priblížili rozmanitosť vianočných zvykov a obyčajov.

Nechýbali vystúpenia žiakov našej školy, ktorí svojím milým vystúpením –  koledami, vinšami a hrou na rôzne hudobné nástroje dotvárali príjemnú vianočnú atmosféru.

• Oslava sv. Mikuláša

• Mikuláš, Mikuláš, priateľ náš starý,

každý rok nosievaš do okien dary.....

Tento rok sa oslava sv. Mikuláša konala 6.12.2022. O jej program sa postarali, ako tradične,  najstarší žiaci našej školy- deviataci, a to pod vedením triednej učiteľky.

Deviataci sa prestrojili do nádherných kostýmov anjelov a čertov, ktorí sprevádzali dlho očakávaného Mikuláša.

Žiaci jednotlivých tried prichádzali v sprievode anjelov do miestnosti, kde ich čakal Mikuláš s darčekmi, ktoré zabezpečili mamičky zo ZRŠ. Žiaci Mikulášovi predviedli pripravený program a po splnení vedomostných úloh si  prevzali balíčky.

Bolo úžasné  sledovať  rozžiarené  tváre našich detí.

• Školské kolo Olympiády v anglickom jazyku

• V posledné novembrové dni (29 – 30. 11. 2022) sa na našej škole uskutočnilo školské kolo Olympiády v anglickom jazyku. Zapojilo sa doň 19 žiakov, ktorí súťažili v dvoch vekových kategóriách: „1A“ (žiaci 5. – 7. ročníka) a „1B“ (žiaci 8. – 9. ročníka). Súťažiaci si zmerali svoje vedomosti v anglickej gramatike, slovnej zásobe, v čítaní a počúvaní s porozumením, ale absolvovali aj ústnu časť, ktorá zahŕňala krátky monológ a dialóg na vybrané témy. Úspešnými riešiteľmi sa stali tí žiaci, ktorí získali aspoň 42 z celkového počtu 70 bodov. Podarilo sa to deviatim žiakom (približne polovici súťažiacich), z čoho sa spolu s nimi tešíme.

Navyše v kategórii 1A (žiaci 5. – 7. ročníka) obsadil 1. miesto Roman Sopko (7. ročník), 2. miesto Mária Hušlová (6. ročník) a na 3. mieste sa umiestnila Simona Kurtulíková (7. ročník).

V kategórii 1B (žiaci 8. – 9. ročníka) sa na 1. mieste umiestnil Martin Matys (9. ročník), na 2. mieste Patrik Kurčina (9. ročník) a 3. miesto patrilo Lukášovi Lastovkovi (9. ročník).

Víťazi si okrem pocitu víťazstva a diplomov odniesli aj drobné praktické ceny, za ktoré vďačíme Združeniu rodičov školy. Tým súťažiacim, ktorí sa umiestnili na prvom mieste (Roman Sopko, Martin Matys) budeme zároveň držať palce na okresnom kole v januári.

• Prerušená prevádzka MŠ

• Na základe rozhodnutia RÚVZ v DK je od 15.12.2022 do 21.12.2022 prerušená prevádzka v materskej škole z dôvodu zvýšenej chorobnosti detí.