• Krížová cesta so žiakmi

• Pôstne obdobie sa blíži k svojmu vrcholu. K Veľkému piatku. K Ježišovej obete z lásky k nám. Preto sme rannú modlitbu vo štvrtok 21.3. venovali pobožnosti krížovej cesty. Na modlitbu prišli žiaci, ktorí chceli obetovať ranný spánok a taktiež zamestnanci základnej školy. Rozjímavé modlitby jednotlivých zastavení nám čítali žiaci tretieho ročníka. Krížová cesta bola obetovaná za rodičov. Deti ďakovali za svojich rodičov a prosili o ich požehnanie.

• Historicko-poznávacia exkurzia

• Dňa 20.3.2024 sme sa so žiakmi 5.- 8. ročníka zúčastnili historicko-poznávacej exkurzie v okolí Žiliny. Prvou zastávkou bola návšteva Budatínskeho hradu, kde sme mali možnosť vidieť zrenovované priestory Budatínskeho hradu. Stúpajúc poschodiami žiaci obdivovali mnohé starobylé artefakty, ako napr. nábytky, zbrane, knihy, listiny, ktoré im sprostredkovali dávnu minulosť. Zaujímavým zážitkom bola tiež návšteva hradnej veže a hradnej kaplnky, v ktorej sme si z úst lektora vypočuli odborný výklad. Príjemným spestrením nášho putovania bola aj prechádzka rozsiahlym parkom, ktorý je súčasťou hradu.

Ďalšou zastávkou bola návšteva letiska v Dolnom Hričove, kde nám vysvetlili priebeh leteckej prevádzky na medzinárodnom letisku. Oboznámili nás s letiskom, navštívili sme interiér letiskovej haly, vyskúšali sme si, ako prebieha kontrola batožiny a povinná bezpečnostná prehliadka. Dozvedeli sme sa niekoľko zaujímavostí o letisku, aké najslávnejšie osobnosti tu pristáli, a pod. Na leteckej dráhe sme sledovali pristátie a vzlet lietadiel.  V závere exkurzie mali žiaci možnosť vstúpiť do bývalého vládneho špeciálu Jak 40, nahliadnuť do kokpitu skutočného lietadla a sadnúť si do kapitánskeho kresla.

Z exkurzie sme si odniesli množstvo zážitkov a nových poznatkov.

• Šaliansky Maťko - okresné kolo

• „Nemiluj knihy, aby si si nimi ozdobil svoj príbytok, ale preto, aby si nimi vyzdobil srdce i ducha.“/ Jan Patočka/

Dňa 28.februára 2024 sa v Námestove uskutočnilo okresné kolo literárnej súťaže v prednese slovenských povestí  s názvom Šaliansky Maťko. Našu školu reprezentovali  dve žiačky z 1. stupňa, a to Ema Múdra, žiačka  3. ročníka  a Laura Laštíková, žiačka 4. ročníka, ktorá bola v okresnom kole veľmi úspešná a vo svojej kategórii získala krásne 2. miesto. Ocenená bola diplomom a knihou. Laurike srdečne blahoželáme a z jej víťazstva máme obrovskú radosť.

• Prednáška - Internetová bezpečnosť,  gamblerstvo

• Nezáleží na tom, či máš štýl, dobrú povesť alebo peniaze. Ak nemáš dobré srdce, nemáš žiadnu hodnotu“ /Louis de Funes/

Dňa 4. marca 2024 starší žiaci našej školy absolvovali veľmi podnetnú prednášku na  tému  Internetová bezpečnosť a gamblerstvo. Žiaci sa prostredníctvom nej dozvedeli množstvo užitočných informácií o bezpečnosti na internete, o bezpečnom správaní sa vo virtuálnom priestore, dozvedeli sa o možných nebezpečenstvách  a rizikách  spojených s internetovými hrami, či kyberšikanou na internete.

Prednášajúci, pán Pjentek, cez svoj ťažký životný príbeh priblížil žiakom, ako ľahko sa dá  cez gamblerstvo spadnúť  na úplné dno, a aký  ťažký je  návrat do normálneho života.

Veríme, že sme prednáškou naplnili očakávania našich žiakov, a že sme aspoň z časti priblížili žiakom skutočnosť, že internet je veľmi dobrým pomocníkom, pokiaľ s ním zaobchádzame opatrne.

• Lietajúci hmyz -jarná súťaž

• Po lúke si motýľ letí,

tešia sa mu všetky deti.

Lienka tá zas skoro vstala,

by kabátik v rose prala.

Včeličky sa tešia tiež,

že rozkvitne prvý  kvet.

Jar sa k nám približuje neskutočnou  rýchlosťou a príroda sa prebúdza zo zimného spánku. Včielky, lienky, motýle a ďalšie drobné chrobáčiky už čoskoro rozozvučia svojím bzukotom  naše záhrady a lúky.

S príchodom jari prichádza aj naša jarná pracovná súťaž s názvom - Výrobok lietajúceho hmyzu z odpadového materiálu. Téma súťaže je jedinečná a plná fantázie. Odráža nielen nádherné ročné obdobie, ktoré predstavuje nový začiatok, ale aj zodpovednosť k životnému prostrediu a v neposlednom rade prispieva k rozvoju tvorivosti, fantázie, či vytváraniu príležitostí na trávenie spoločných chvíľ plných radosti. Úlohou žiakov bude  premeniť odpadový materiál  na výrobky inšpirované hmyzom / lienka, mravec, motýľ, včielka,.../. Uvítame také výrobky, ktoré sa budú dať zavesiť.

Zapojte sa a staňte sa aj vy súčasťou  tejto  úžasnej pracovnej súťaže, ktorá  nielenže oživí vašu fantáziu, ale hlavne pomôže našej planéte.

Vyhodnotenie bude koncom apríla. Už teraz sa tešíme na vaše skvelé  výtvory!