• Didaktické hry a účelové cvičenie

• „Všetky knihy zožltnú, ale kniha prírody má každý rok nové, nádherné vydanie.“              /Hans Christian Andersen/

So začiatkom školského roka sa vždy  k nám znenazdajky  prikradne jeseň- nádherné ročné obdobie plné farieb, dozrievajúcich plodov a samozrejme aj zmien počasia. Keďže začiatok školského roka býva  tradične spojený s didaktickými hrami a účelovým cvičením,  naplánovali sme ich na 6. 9. 2024 tak,  aby  tento deň bol plný pohybu a pobytu na čerstvom vzduchu, a aby sme si spolu so žiakmi  ešte naplno  vychutnali nádherné  slnečné  septembrové  počasie.

V ich úvode boli žiaci poučení o bezpečnosti a zároveň oboznámení s ich cieľom a trasou.

Cieľom didaktických hier bolo rozvíjať telesnú zdatnosť a pohybovú aktivitu žiakov, ako aj prispieť k  ochrane  zdravia a životného prostredia.

Didaktické hry odštartovali turistickým organizovaným pochodom, ktorého trasa mladších žiakov smerovala od budovy ZŠ cez hlavnú komunikáciu  smerom na Vyšný koniec k  novému cintorínu, kde žiaci navštívili pamätník padlých vojakov a po krátkej prestávke  smerovali späť do areálu  školy.

Počas presunu žiaci pozorovali nádhernú jesennú prírodu, vtáctvo, prácu ľudí na poli, významné obecné budovy a zároveň  absolvovali dopravnú výchovu  dodržiavaním pravidiel chodca, pozorovaním a popisovaní rôznych dopravných značiek a dopravných situácií. Po krátkom oddychu v  areáli školy postupne absolvovali  stanovištia so zdravotnou prípravou a  civilnou obranou, kde si nielen  zopakovali a upevnili základné vedomosti z daných oblastí, ale tiež získali  nové,  užitočné  a hlavne praktické informácie. V poslednom stanovišti čakali na žiakov rôzne športové aktivity a  súťaže.  Záver didaktických hier patril vyhodnoteniu.

Cieľom účelového cvičenia  bolo  formovať kladný vzťah žiakov k ochrane svojho života a zdravia, poskytnúť žiakom teoretické vedomosti a praktické zručnosti v poskytovaní prvej pomoci , ako aj formovať predpoklady  fyzickej a psychickej záťaže.

Presun žiakov 2. stupňa smeroval od budovy ZŠ smerom na obecné ihrisko, kde si žiaci preverili  a upevnili teoretické a praktické poznatky z civilnej ochrany, dopravnej výchovy, zdravotnej prípravy, tiež v oblasti topografie a orientácie v teréne, ako aj vedomosti zo základov turistiky, ku ktorej neodmysliteľne patrí aj príprava teplého jedla s použitím ohňa. Po absolvovaní všetkých stanovíšť  a chutnej opekačke  žiaci smerovali späť do areálu školy, kde   nasledovalo vyhodnotenie účelového cvičenia.

Aj keď mierne unavení, ale spokojní, naplnení novými skúsenosťami a pestrými  zážitkami sme ukončili spoločne prežitý deň. Veríme, že sme  naplnili očakávania všetkých.

• Slávnostné otvorenie školského roka 2024/25

•  Zhora a či oddola

prišiel rozkaz do dvora,

či sa páči, či sa nie,

že sa začne učenie:

Zavčas rána, za zory,

všetky deti do školy!...

/Ľ. Podjavorinská/

Aj keď teplomer s neskutočne vysokými teplotami ani zďaleka nenasvedčuje tomu, že prichádza jeseň,  neúprosne plynúci čas však  ukazuje v kalendári mesiac september, ktorý je začiatkom nového školského roka. Tohtoročný začal tradične  slávnostnou sv. omšou, po ktorej sa žiaci zhromaždili  v obecnom KD. Po vypočutí hymny SR  nasledoval slávnostný príhovor riaditeľky školy  a starostu obce, ktorí  osobitne privítali našich nových prváčikov, ktorí po prvýkrát zasadnú do školských lavíc, a  ktorí  tento školský rok nabehnú na nový školský vzdelávací program. Po povzbudivých slovách si prevzali darček od starostu obce a nádhernými pestrofarebnými vrtuľkami im spravili radosť  najstarší žiaci našej školy- deviataci.

Po presune do budovy školy sa žiaci sústredili do svojich tried, kde ich triedni učitelia oboznámili so školským poriadkom, jeho doplnkom, rozvrhom hodín, prevádzkovým poriadkom učební, hodnotením a klasifikáciou predmetov a BOZP.

Aj tento školský rok čaká našich žiakov niekoľko zmien a samozrejme množstvo nových vedomostí, nové príležitosti, nové výzvy, čakajú ich aj nové zážitky, nové skúsenosti, dobrodružstvá a  priateľstvá.

Do nového školského roku si všetci zaželajme hlavne pevné zdravie,  všetkým veľa  chuti do práce, do učenia, veľa radosti a spokojnosti z objavovania nepoznaného. Veľa síl!

• Začiatok školského roka 2024/2025

• Slávnostný začiatok školského roka 2024/2025 sa začne o 8:00 h slávnostnou svätou omšou, po ktorej sa presunieme do kultúrneho domu. Po úvodnom stretnutí sa žiaci presunú do tried.

Materská škola je v prevádzke od 6:30 h. Školský klub je v prevádzke do 13:30 h.