Dňa 29. októbra 2019 sa v priestoroch Miestneho kultúrneho strediska Babín konal 2. ročník regionálnej súťaže Scénické čítanie 2019, ktorú organizovala Základná škola s materskou školou Babín v spolupráci s Oravským kultúrnym strediskom v Dolnom Kubíne a Občianskym združením Divadlo nepozná nudu. Podujatie finančne podporil Žilinský samosprávny kraj.
Ako hovorí jedno švédske príslovie: „V dobrej knihe je to najlepšie medzi riadkami.“ Pri dobrej knihe treba premýšľať. Dobrú knihu si musíme prečítať ešte raz, aby sme v nej objavili niečo nové. Dobrá kniha nám nepovie všetko nahlas. V dobrej knihe si to najlepšie musíme nájsť sami. Takéto dobré knihy písali aj autori Mária Ďuríčková a Daniel Pastirčák, ktorých si organizátori pre interpretáciu vybrali tento rok. Mária Ďuríčková, vlastným menom Mária Masaryková, rodená Piecková, sa narodila pred 100 rokmi a bola jednou z najznámejších slovenských spisovateliek pre deti a mládež. Vo svojich dielach často prelínala reálne veci s vecami fantastickými. Na začiatku tohto roka svoje životné jubileum oslavoval aj slovenský básnik, prozaista, výtvarník a kazateľ Daniel Pastirčák. Jeho diela ponúkajú čitateľovi skutočné ľudské hodnoty, duchovno a hĺbku, pričom v nich Pastirčák čarovne pracuje so slovami.
Na úvod súťažiacich, pedagógov, divákov a hostí privítala PaedDr. Anna Kurčinová, riaditeľka Základnej školy s materskou školou Babín. Predstavil odbornú porotu, ktorá pracovala v zložení: Mgr. art. Miroslava Kupčuláková, herečka, Mgr. art. Miroslav Mihálek, herec a pedagóg a Mgr. Miriam Kazimírová, koordinátorka kultúrno-výchovnej činnosti v Oravskej knižnici A. Habovštiaka. Pre súťažiacich bol na začiatku pripravený sprievodný program o živote a diele Márie Ďuríčkovej, ktorý bol zabezpečený v spolupráci s OZ Osmijanko. Herec Miroslav Mihálek žiakom v interaktívnom bábkovom predstavení priblížil tvorbu Márie Ďuríčkovej.
Kniha Jasietka od Márie Ďuríčkovej je knihou plnou rozprávok o malom dievčatku s menom Žofka. Stretnúť sa v nej môžete ale aj s Popolvárom či Bažihubou. V roku 1963 získala kniha Cenu Fraňa Kráľa. Diváci do tejto čarovnej knihy nahliadli prostredníctvom scénického čítania Poučná rozprávka v podaní mladších žiakov zo ZŠ s MŠ Babín pod vedením PaedDr. Danky Kotúľovej.
Dievčatko Marinka z knihy Márie Ďuríčkovej Čo si hračky rozprávali práve nie je doma. Hračkám je smutno a aby čakanie na Marinku nebolo také dlhé, každá hračka rozpovie, aké dobrodružstvo s dievčatkom zažila. Rozprávku zo skrinky vo svojom scénickom čítaní predstavili mladší žiaci zo ZŠ s MŠ Bobrov pod vedením Mgr. Zuzany Antalcovej.
Dvojičky Danka a Janka Botkové sú navlas rovnaké. Mama ich rozozná vždy, otec niekedy a brat Miško málokedy. Keď sa Janka pozrie do zrkadla, nie je si istá, či vidí seba alebo sestru Danku. Keď sa Danka pozrie na Janku, nevie naisto, či vidí sestru alebo seba v zrkadle. Okrem toho, sa rady rozprávajú s podivnými osôbkami. Napríklad s takým človiečikom z budíka. A o čom? To sa diváci dozvedeli v scénickom čítaní Človiečik z budíka od Márie Ďuríčkovej v podaní mladších žiakov zo ZŠ s MŠ Oravské Veselé pod vedením Mgr. Margity Romaňákovej.
Danka a Janka z knihy Márie Ďuríčkovej rozprávky milujú rovnako ako my. A hocikedy sa do rozprávky aj vyberú. Chytia sa za ruky, spravia hop a sú v rozprávke. Spoznajú tak medveďa Demetera, Gevenduchu, sloní korienok, slimačí domček, zázračný klobúčik, všadebola a iné rozprávkovo-zázračné veci. Ďalšie dobrodružstvo z tejto knihy predstavilo scénické čítanie mladších žiakov zo ZŠ s MŠ Mútne pod vedením Mgr. Lenky Majdovej.
Škola, akú deťom predstavila Mária Ďuríčková vo svojej knihe Nie je škola ako škola, nie je žiak ako žiak, je skutočne neobyčajná: vyberie sa po žiačika Vladka, lebo zabudol prísť do školy, príde za smutným Tomášom, ktorý veľmi túži po kamarátovi. Chodia do nej aj neobyčajní žiaci, ako napríklad velikánsky Pavko Debnárik či kúzelníkova dcéra Zuzka. Nuž, v tejto zázračnej škole sa žiaci nenudia ani jediný deň. V scénickom čítaní mladších žiakov zo ZŠ s MŠ Babín pod vedením PaedDr. Anny Kurčinovej s názvom Autobus sa diváci dozvedeli, čo sa v ten deň dialo v 3.C.
Rozprávky z knihy Damianova rieka od Daniela Pastirčáka nie sú určené len deťom. Dobro a zlo v nich súperia o dušu človeka. A víťazstvo človeku prináša sila lásky. Iba ona je schopná previesť človeka cez úskalia sveta zdania, zániku a zmaru, ktorý pôsobí na človeka príťažlivosťou veľkého bohatstva vecí a pôžitkov, do skutočného sveta duchovných hodnôt. Scénické čítanie z tejto knihy, s názvom Dievčatko zo šípového kra, predstavili mladšie žiačky zo ZŠ s MŠ Čimhová pod vedením Mgr. Lýdie Števuliakovej.
Všetky rozprávky patria do jednej rodiny. Autori a autorky sú ich otcovia a mamy - a aj keď sú z rôznych kútov sveta, hovoria tým istým jazykom, tou istou láskavou rečou, v ktorej je vždy sila života proti sile smrti. O tom vo svojej knihe Damianova rieka rozpráva Daniel Pastirčák. Ďalšie scénické čítanie z tejto knihy pod názvom Rozprávka o šašovi a kráľovi divákom predstavili starší žiaci zo ZŠ s MŠ Mútne pod vedením PhDr. Viery Kapičákovej a Mgr. Dany Veselovskej.
Medzi výdychom starého a nádychom nového roka je krátke ticho Vianoc. Ozvú sa hlasy, ktoré cez rok nepočuť: výška vesmíru, hĺbka v človeku. Do vesmírnej výšky, kam ďalekohľad nedovidí, do ľudskej hlbiny, kam neprenikne mikroskop, dovidí rozprávka. Rozprávka pozná jazyk, v ktorom bol svet napísaný, vie čítať písmo napísané pierkom, čo neváži nič. Odkiaľ sa to pierko vzalo a čo sa s ním stane? To sa diváci dozvedeli v scénickom čítaní starších žiakov zo ZŠ s MŠ Novoť z knihy Daniela Pastirčáka O kresbe, čo ožila pod vedením Mgr. Milady Zavodančíkovej.
Spisovateľ Daniel Pastirčák venoval svojej mame pri príležitosti jej narodenín originálny darček – knihu – Rozprávku o lietajúcej Alžbetke, rozprávku o nej a pre ňu. Kniha hovorí o túžbe a bolesti z nemožnosti jej naplnenia, o veľkom Modre nad nami i v nás, o bolesti a smútku zo straty, o radosti z blízkych, o trpezlivosti a o jedinečnosti každého z nás. Do deja tohto príbehu sme sa ponorili cez scénické čítanie O lietajúcej Alžbetke v podaní starších žiakov zo ZŠ s MŠ Babín pod vedením PaedDr. Anny Kurčinovej.
Kniha Rozprávka o lietajúcej Alžbetke od Daniela Pastirčáka je príbehom o životnej ceste. Aj Alžbetku stáli jej krídla a lietanie veľa úsilia. A hoci jej starček krídla zoberie, verí, že jej nové krídla opäť narastú. Ako príbeh o Alžbetke pokračoval sa diváci dozvedeli v scénickom čítaní Blahoslav v podaní starších žiakov zo ZŠ s MŠ Babín pod vedením PaedDr. Danky Kotúľovej.
„Musíš mať krídla v srdci, ak naozaj túžiš, jedného dňa vzlietneš.“ Kniha Rozprávka o lietajúcej Alžbetke popretkávaná metaforami a inotajami je nielen rozprávkou pre deti, ale je príbehom, ktorý očarí nejedného dospelého. V roku 2016 získala kniha ocenenie Najkrajšia kniha jesene 2016. Ďalšie scénické čítanie z tejto knihy nám predstavili starší žiaci zo ZŠ s MŠ Lokca pod vedením Mgr. Evy Fejovej.
Na konci súťažného dňa odborná porota zhodnotila jednotlivé súťažné predstavenia a svojimi radami usmernili prácu pedagógov v oblasti scénického čítania.
Odborná porota ocenila predstavenia súťažiacich nasledovne:
1. kategória (mladší žiaci)
1. miesto - ZŠ s MŠ Babín - Autobus
2. miesto - ZŠ s MŠ Oravské Veselé – Človiečik z budíka
3. miesto - ZŠ s MŠ Babín – Poučná rozprávka
2. kategória (starší žiaci)
1. miesto - ZŠ s MŠ Novoť – O kresbe, čo ožila
2. miesto - ZŠ s MŠ Babín – O lietajúcej Alžbetke
3. miesto - ZŠ s MŠ Lokca – Rozprávka o lietajúcej Alžbetke