„Čítanie dobrej knihy je ustavičný dialóg, pri ktorom nás kniha oslovuje a naša duša odpovedá.“ /Novalis /
Učitelia často žiakom zdôrazňujú dôležitosť čítania kníh pre ich individuálny rozvoj. Neustále hľadajú spôsoby, akými by pritiahli detského čitateľa ku knihe a k pravidelnému čítaniu. Jedným zo spôsobov bolo aj toto spoločné stretnutie, učiteľov, ktoré im ponúklo príležitosť k výmene skúseností.

Dňa 22. mája 2025 sa v našej škole uskutočnil Metodický deň s názvom Ako na čítanie? Tento sa uskutočnil v spolupráci s RCPU Orava a pozvanie naň prijalo takmer 40 pedagógov z regiónu.
Program stretnutia bol bohatý, pestrý a veľmi podnetný.
Aplikáciu Teams predstavila PaedDr. I. Kurčinová ako pokrok v čítaní a urýchľovač učenia.Nechýbali praktické ukážky využívania pokroku v čítaní v 1. ročníku, tvorba portfólia v pokroku čítania, ako aj zlepšovanie čítania a znižovanie počtu chýb v čítaní, ako aj čítanie s porozumením.
PaedDr. A. Kurčinová hovorila o Scénickom čítaní ako ceste k zážitku s knihou. Pripomenula, že práve cez scénické čítanie si žiaci budujú kladný vzťah ku knihe, k literatúre, ku práci s textom, k rozvoju predstavivosti a fantázie, objavovaní pestrosti umeleckého slova, či schopnosti dramatizácie.
Náš DDS-Úsmev sa predstavil svojím divadelným predstavením Agáta, kde si? Ten si okamžite získalnielen publikum učiteľov, ale tiež dostal pozvanie na predstavenie do ZŠ Bobrov.
PaedDr. Stanislava Opátová vo svojom vstupe s názvom Ako na čítanie? hovorila, prečo je čítanie dôležité, a čo dokáže čítanie 20-tich minút denne. Priblížila, ako získať a vybrať zaujímavé a hlavne správne knihy, aby sa z detí stali aktívni čitatelia, a ako vytvárať u nich čitateľské sebavedomie. Nechýbali ukážky vyše 50-tich kníh vhodných pre deti podľa ich čitateľskej úrovne.
V záverečnej diskusii si pedagógovia vymieňali svoje skúsenosti. Veríme, že tento deň bol prínosný pre všetkých zúčastnených pedagógov.