Špecifické poruchy učenia
Špecifické vývinové poruchy učenia u detí
Zdá sa vám, že vaše dieťa aj napriek normálnej inteligencii v škole neprospieva tak ako by malo? Odmieta sa učiť, zatajuje známky, chodí poza školu, ovláda gramatiku, ale z diktátov zakaždým dostane štvorku? Pravdepodobnou príčinou jeho čudného správania sa môžu byť aj poruchy učenia.
Definície sú vždy najväčším kameňom úrazu, ale vo všeobecnosti môžeme povedať, že o vývinovú poruchu učenia sa jedná, ak dieťa napriek bežným výukovým postupom, primeranej inteligencii a dostatku sociokultúrnych príležitostí v škole neprospieva.Poruchy učenia, ktoré vzniknú ako dôsledok nevhodného výchovného prostredia alebo zanedbania starostlivosti, sa neradia medzi vývinové, pretože ich vznik je podmienený odlišnými faktormi. Rozlišujeme teda poruchy učenia vývinové a nadobudnuté. My sa však v tomto článku budeme venovať vývinovým poruchám učenia.
Dôležité je všímať si, ako sa dieťaťu darí v škole v čo najskoršom veku, teda už v prvom ročníku. Ako prvý by mal na prípadné ťažkosti prísť samozrejme učiteľ, ale nie vždy je tomu tak. Preto vám poskytnem stručný návod a popis porúch učenia, aby ste si mohli preveriť, či náhodou vaše dieťa nemá ťažkosti s učením.
V prípade, ak sa popisy konkrétnych porúch zhodujú s ťažkosťami vášho dieťaťa, bude dobré, ak sa obrátite na odborníkov (špeciálny pedagóg v spolupráci so psychológom), ktorí rôznymi testami poruchu buď potvrdia, alebo vyvrátia. Čo najskoršia diagnostika je obrovská výhoda, pretože ak sa s dieťaťom intenzívne nezačne pracovať do 15. roku, náprava (reedukácia) bude oveľa ťažšia.Konkrétne prejavy porúch učenia v skratke:
Dyslexia
Dieťa má ťažkosti pri osvojovaní si jazyka a jazykových procesov, ktoré sa prejavujú ako problematické písanie a čítanie. Dyslektické dieťa číta buď veľmi pomaly, hláskuje slová, zamieňa si tvarovo podobné písmenká (p, b, d), zvukovo podobné písmenká (k, t, m, n) alebo číta veľmi rýchlo a domýšľa si slová. Často sa stáva, že písmenká v slove vynechá alebo naopak nejaké pridá, čím slová značne komolí. Pri dyslektikoch si treba dať pozor, lebo zvyknú „oklamať nepriateľa" tým, že sa text naučia naspamäť a keď ho „čítajú" bezchybne, tak ho vlastne hovoria spamäti. Dieťa s dyslexiou píše normálne, písmo nemá špecifické črty, len vynecháva alebo pridáva v slovách písmená, tak ako pri čítaní. Miesto slniečko napíše sliečko, bábätko-bobätko, kamienok-kaniemok ... atď.
Dysgrafia
Dieťa má ťažkosti s písaním, postihnutá je hlavne oblasť čitateľnosti a úpravy písomného prejavu. Dieťa s dysgrafiou vynakladá veľké úsilie pri písaní, dlho mu to trvá, ťažko si vybavuje tvar písmen (aj vo vyšších ročníkoch), písmená v slove sú nerovnaké, kostrbaté, rôznej veľkosti, slovo je ťažko - často až úplne nečitateľné, dieťa často škrtá.
Dysortografia
Dieťa s dysortografiou často bezchybne ovláda pravidlá gramatiky, ale nie je schopné ich aplikovať pri písomnom prejave. Vo veľkom množstve sa vyskytuje zamieňanie y/i, dieťa nerozlišuje tvrdé a mäkké spoluhlásky (dy/di, ty/ti, ny/ni, ly/li), dlhé a krátke samohlásky (a/á, e/é ...), nepoužíva interpunkciu, píše slová spolu (nastole, vmeste, povedalami...atď. ), vynecháva, pridáva a zamieňa písmená, či celé slabiky.
Dyskalkúlia
Porucha matematických schopností. Je viac druhov tejto poruchy, avšak vo všeobecnosti dieťa s dyskalkúliou môže mať problémy hlavne s chápaním matematických pojmov a pri chápaní a aplikácii matematických operácii, teda do vyšších ročníkov si počíta na prstoch pri rátaní, ľahšie príklady rieši spamäti a keď pamäť zlyhá, spraví banálnu chybu. Dieťa má problém s číselným radom, mýli si menšie a väčšie čísla (8 je menej ako 5 ... atď.), má ťažkosti pri volení správnej matematickej operácie, problém pri písaní diktovaných číslic jednomiestnych aj viacmiestnych (napr. zámena číslic 6 a 9, zámena čísel 2008 a 2800), ťažkosti pri rysovaní, rozoznávaní geometrických tvarov.
Niektoré menej časté vývinové poruchy učenia:
Dyspraxia
ťažkosti s koordináciou, osvojovaním, plánovaním a vykonávaním voľných pohybov
Dysmúzia
neschopnosť osvojenia si hudobných znalostí
Dyspinxia
veľmi nízka úroveň kresby, dieťa nie je schopné svoje predstavy znázorniť kresbou, má ťažkosti pri používaní kresliacich nástrojov
Čo pomáha ?
hry zamerané na rozvoj vnímania, myslenia, koncentráciu pozornosti, pravo-ľavú orientáciu (potrebnú pri čítaní), atď.
hudba relaxačná, vážna, ...
homeopatia
EEG-biofeedback
kineziológia
dotyky, objatia, telesný i očný kontakt - pri zadávaní pokynov dieťaťu pozeráme do očí
masáže
záujmové krúžky, v ktorých môže ukázať a rozvinúť svoj talent a nadanie, prežívať úspech a radosť z neho
šport, starostlivo vybraný a zohľadňujúci hendikepy dieťaťa
humor, ktorý má liečivé účinky a nadľahčuje napätú situáciu
v odôvodnených prípadoch farmakoterapia, liečba odborníkom na tieto poruchy