• Zelená škola 2018-2020

        • Zelená škola – udelenie certifikátu a Diplomu Zelená škola

          Základná škola s materskou školou je zapojená do najväčšieho certifikačného envirovzdelávacieho programu na svete, do ktorého je zapojených viac ako 51 000 škôl zo 67 krajín sveta. Od roku 2004 pomáha aj slovenským školám realizovať  environmentálnu výchovu prepojenú s praktickými krokmi. Tie vedú žiakov a celú školu k šetrnejšiemu prístupu voči životnému prostrediu. Program získal uznanie Environmentálneho programu OSN a Cenu ministra životného prostredia SR v roku 2017.

          Na Slovensku bolo do 13. ročníka programu Zelená škola (šk. rok 2017/2018) zapojených 321 škôl, z ktorých 84 získalo certifikát „Zelená škola“, 11 škôl získalo diplom „na ceste k Zelenej škole“.

          V júni 2018 aj nám už po druhýkrát bol udelený Certifikát a Diplom programu Zelená škola za úspešné plnenie úloh daných Environmentálnym akčným plánom. Od všetkých organizátorov Zelenej školy bolo vyjadrené poďakovanie a uznanie koordinátorke programu, ako aj žiakom a ďalším pedagógom priamo zapojeným do programu za nasadenie tvorivých síl, nadšenie a realizáciu všetkých proenvironmentálnych aktivít a opatrení.

          Toto ocenenie prebrala koordinátorka Zelenej školy  spolu s dvoma žiačkami z 9. ročníka Chiarou Paľovou a Erikou Kytkovou  dňa 17.10.2018 v Bratislave.

          Zároveň sme sa opäť zapojili do nového certifikačného obdobia 2018 - 2020 s témou: Zeleň a chránené rastliny.

          TÝŽDEŇ  ZDRAVEJ  VÝŽIVY

          Môže rozhodnúť o našom zdraví, či chorobe a to telesnom i duševnom.  Zdravá strava neznamená len kvalitné "palivo" pre svaly.  Zdravá strava znamená aj výživu pre mozog.  Aj to je dôvod, prečo sa naozaj neoplatí ignorovať pojem „zdravá výživa„ a preto sme sa rozhodli, že sa zúčastnime na aktivitách poriadaných  Zelenou školou a ENV.

          1. Zber jabĺk a varenie výživy

          V areáli našej školy sú vysadené ovocné stromy – tri jablone. Tento rok bola na dvoch z nich celkom pekná úroda a preto sme sa cez aktivity Zelenej školy a ENV rozhodli, že to využijeme.

          Dňa 8.10. sme zorganizovali poobedňajšiu aktivitu: Oberačka jabĺk. Na druhý deň 9.10.2018 boli pripravené ďalšie aktivity a to: Varenie výživy.

          Žiaci si mali so sebou priniesť škrabku na jabĺčka nádobu na výživu a lyžičku. Nádoby a platničky doniesli pani učiteľky. Žiakom sa podarilo veľmi rýchlo načistiť jabĺčka, pričom sa dbalo aj na hygienu a o necelú hodinu mohli ochutnať prvú dávku výživy. Touto aktivitou sme chceli poukázať nielen na zdravú výživu, ale aj na to, že jabĺčka nepatria do košov, ale sa dá z nic vyrobiť takáto dobrota.

          1. Jesenný beh

          Dňa 15.10.2018 sa na našej škole uskutočnil Jesenný beh v rámci Týždňa zdravej výživy. Behu sa zúčastnilo 21 žiakov  z 2., 3., 4., 5., 8. ročníka o 13:00 pred školou. Tento beh odštartovala pani učiteľka Mgr. Ivana Kurčinová. Trasou  bol okruh od školy smerom cez Lazinu a naspäť ku škole. Žiaci si mali zo sebou priniesť  nápoje. Po celej trase dávali dozor pani učiteľky a celý okruh bežali spolu so žiakmi aj pani učiteľky Mgr. Lucia Kumorová a pani učiteľka Mgr. Anna Dendisová. Takéto športové aktivity by sa mali konať častejšie, aby sme boli zdraví, pretože nestačí len zdravo jesť, ale aj zdravo športovať.

          Burza nepotrebných vecí

          Dňa 14.12.2018 od 13:30 hod. sa na našej škole v rámci programu Zelená škola uskutočnila Burza nepotrebných vecí, kde si žiaci mohli predať alebo kúpiť nepotrebné veci. Na burzu sa prihlásilo 27 žiakov od prvého po 7 ročník.

           

          Hry v snehu

          Dňa 28.1.2019 v rámci triednických hodín žiaci niektorých tried, hlavne prvého stupňa, si utužovali svoje zdravie hrami na čerstvom vzduchu. Stavali snehuliakov, pevnosti a nezaobišli sa ani bez guľovačky.

          Dňa 31.01.2019  v rámci voľnočasových aktivít, pod vedením koordinátorky Prevencie a riešenia šikanovania detí a žiakov v školách a školských zariadeniach a v rámci aktivít organizovaných Zelenou školou Mgr. Annou Dendisovou, pokračovali poobedňajšie hry v snehu od 13:00 hodiny. Bol krásny zimný deň a lúče slnka sa snažili rozligotať kryštáliky snehu. Aj napriek tomuto krásnemu počasiu a prázdninám v piatok sa týchto radovánok zúčastnilo pomerne málo detí. Doba sa mení. Deti dávajú prednosť domácemu vysedávaniu pred počítačmi.

          Pri napĺňaní aktivít vypomáhali členky kolégia Zelenej školy a členky Žiackej školskej rady Adelka Parišková a Natálka Ogureková.  Žiaci sa spúšťali z kopca, naháňali v snehu, po hodinke sa občerstvili teplým čajom a vyšantení odchádzali domov.

             

          Deň vody

          Žiačky kolégia Zelenej školy a Žiackej školskej rady Klaudia Babinská a Adelka Paríšková spolu s koordinátorkou Zelenej školy a environmentálnej výchovy pripravili pre žiakov základnej školy v poobedňajších hodinách aktivity ku Dňu vody. Prezentáciou poukázali na dôležitosť vody na Zemi a nevyhnutnú potrebu ju šetriť a chrániť pred znečistením. Na záver tohto poobedňajšieho stretnutia si mohli žiaci preveriť svoje vedomosti prostredníctvom krátkeho kvízu.

          Dňa 2. a 4.4.2019 sa žiaci 8. ročníka popasovali s úlohami, ktoré plníme v rámci splnenia cieľa Zelenej školy. Cieľom je revitalizácia školského pozemku. Najskôr sme dávali do poriadku pôvodný kútik liečivých bylín, pohrabali trávnik a pokračovali v stavbe vyvýšených hriadok.

          Veľký deň plnenia úloh sme si stanovili na Deň Zeme, kde v poobedňajších hodinách chceme urobiť veľký kus práce. Dúfame, že nám bude priať počasie.

          Deň Zeme    

          Z príležitosti dňa Zeme sa na našej škole v apríli uskutočnili viaceré aktivity v rámci projektu Zelená škola pod vedením koordinátorky Mgr. A. Dendisovej.

          Pri aktivitách dňa 2. a 4. apríla bolo stavanie vyvýšených hriadok na pestovanie byliniek.

           

          Zúčastnili sa žiaci 8.ročníka

           

          Adela Parišková 

          Jessica Pašková

          Rebeka Tarabová

          Anna Mária Klimčíková

          Filip Hutrira

          Filip Kurek

          Marek Šroba

          Denis Brnkaľák

           

          Druhou aktivitou dňa  12.4.2019 bola beseda s lesníkmi na tému: „Ochrana lesov a zvierat.“

          Besedy sa zúčastnili  žiaci 5. a 6. ročníka.

           

          Treťou aktivitou  dňa 24.4.2019  bolo pokračovanie v budovaní vyvýšených hriadok  a ošetrovanie , očkovanie ovocných stromov a taktiež vysadenie sadeníc liečivých bylín, ktoré sme si vypestovali.

          Touto cestou chceme poďakovať pánovi Ondrejovi Frčovi za pomoc pri ošetrovaní a štepení, hlavne za trpezlivosť ukázať nám, ako sa postupuje pri štepení a ošetrovaní ovocných drevín.

          Zúčastnili sa žiačky 5.-8.ročnika

          Timea Šilláková

          Liana Mišaníková

          Natália Sviteková

          Sára Pašková

          Dominika Kurčinová

          Martina Papáková

          Bianka Mišaníková

          Adela Parišková

          Jessica Pašková

           

          Veľké poďakovanie patrí aj žiačkam Adelke Pariškovej a Jessice Paškovej za to že zabezpečili odbornú pomoc.

               

           

           

          Aktivita v rámci plnenia plánu EAP medzinárodného projektu Zelená škola:
          Dňa 10.10.2019 sa uskutočnil už druhý ročník varenia výživy. Hlavným cieľom EAP na dvojročné hodnotiace obdobie je Revitalizácia školskej záhrady. Snažíme sa o to, aby už existujúce ovocné stromy a nevyužitý školský pozemok dostal nový šat. Na jar nám pán Ondrej Frčo omladil a zaštepil slivky a na budúci rok prídu na rad jablone a ríbezle. Keďže takmer každý rok je pomerne pekná úroda jabĺk, tak sme sa rozhodli ich spracovať. Prvý rok sa prihlásilo 30 žiakov na varenie výživy a prebehlo
          to super. Žiaci najskôr jabĺčka očistili, pani učiteľky ich nakrájali a uvarili z nich chutnú výživu.
          Samozrejme dbali sme aj na hygienu a všetky očistené jabĺčka prešli kúpeľom. Tento rok o túto aktivitu malo záujem oveľa viac žiakov, ale pre malé priestory sa mohlo zúčastniť najviac 30 deti, plus rodičia a učitelia. Žiaci sa zapísovali na nástenke, a keď sa naplnil počet, tak sme zoznam zobrali. Budeme sa snažiť, aby na budúci rok sa mohli zúčastniť žiaci, ktorým to teraz nevyšlo.
          Odmenou za ich usilovnú prácu bola pochúťka. Niektorí žiaci si prosili naplniť nádoby viackrát. Pre nás pedagógov bol odmenou pohľad na spokojné deti, ktoré si pochutnávali na vlastnom výrobku bez chemických konzervantov.

           

          DEŇ ZEME 22.apríl


          22. apríla si každý rok pripomíname Deň Zeme. Aj naši žiaci nielen v rámci projektu Zelená škola, ich rodičia, občania obce, deň čo deň si uvedomujú, že je potreba uvedomelého správania, na znižovanie ekologickej stopy. Triedime odpad, šetríme vodou a vypíname svetlá, ale to už nestačí. Aj keď teraz prežívame ťažké obdobie, chceme si pripomenúť tento deň aj keď neobvyklým spôsobom - žiaci 6. a 8.ročníka dostali úlohu na TEH, TBZ v rámci medzipredmetových vzťahov napísať, čo robia denne pre Zem, a prečo si myslia, že je to dôležité.
          Tejto úlohy sa najlepšie zhostili žiaci 6. ročníka, ale pochvala patrí aj niektorým žiačkám z 8. ročníka. Poslali svoje vyznania cez Edupage, ba dokonca niektorí s rúškom na tvári vyšli do prírody a pozbierali to, čo tam niektorí ľudia nechali. Zrejme tí, ktorí si myslia, že oni sú pánmi Zeme.

           

          Renátka Gáborová 6.r.

          Ja s našou rodinou robíme len to najlepšie ako napríklad recyklujeme odpad, Nevyhadzujeme odpadky na Zem.
          Niektorí ľudia si našu Zem nevážia ako tým že vyhadzujú odpadky na Zem no ja si to dám do vrecka a vyhodím
          to doma do koša alebo to dám niekde po blízku do koša. Niektorí ľudia by mali byť potrestaní, že nám
          znečisťujú našu nádhernú Zem. Keby každý triedil odpad, nevyhadzoval odpadky na zem tak by bola oveľa
          krajšia. No ale niektorí si našu Zem nevážia.

          Laura Bakošová 6.r.


          Deň Zeme
          Keď ideme na malú prechádzku do lesa snažím sa pozbierať odpadky.
          Potom keď prídem domou tak tie odpadky potriedim a odnesiem do správneho koža. Snažím sa šetriť vodou.
          Takže sa kratšie sprchujem a nenechávam tiecť vodu. Nepálime rôzne odpady ako napríklad (staré oblečenie,
          plasty, rôzne odpadky). Keď nesme v izbe tak nenecháme zapnutí televízor. Keď ideme spať zhasneme všetky
          svetlá. Neničíme stromy v lese.

          Sára Pašková 6.r.


          Deň Zeme
          Starať sa o našu Zem je veľmi dôležité.
          Ja to robím takto:
          1. Nenakupujem zbytočné a nepotrebné veci, len čo potrebujeme.
          2. Pri umývaní a čistení nepoužívam agresívne čistiace prostriedky, radšej prírodné ( voda s octom ).
          3. Nenechávam v sieti nabíjačku na mobil.
          4. Doma máme kompostér, kde dávame biologický odpad.
          5. Triedim odpad.
          6. Pri prechádzkach v prírode zbieram pohodené odpadky.

          Ivana Múdra 6.r.

          Takmer každý deň chodievam von do prírody a nezabudnem si zobrať so sebou vrece, do ktorého hádžem
          odpadky, ktoré sú len tak pohodené. Teraz, v týchto voľných dňoch si s kamarátkou staviame bunker v prírode.
          Navôkol je strašne veľa plastov, skla a ostatného odpadu. A tak to odtiaľ pomaličky všetko zbierame
          a separujeme. Ďalej pomáhame prírode aj tým, že recyklujeme doma, ale aj u nás na škole. Kopy papierov, ktoré
          v domácnostiach nazbierame môžeme doniesť do školy. Týmto spôsobom sa zapájame do súťaže v zbere
          papiera. Všetko robím preto, lebo planéta Zem je veľmi znečistená. Taktiež sa doma snažíme šetriť vodou ako sa
          len dá, pretože je jej na Zemi málo a je veľmi vzácna a nenahraditeľná. Toto všetko by mal robiť každý, komu
          záleží na našej planéte Zem.

          Dominika Kurčinová 6.r.


          Zem je jedinou z planét slnečnej sústavy, na ktorej je možný život. Keď sa na našu planétu Zem pozrieme,
          premýšľame ako môže udržať toľko ľudí. Naša Zem je veľmi krásna a preto by sme sa mali o ňu starať a nie jej
          škodiť. Musíme sa zamýšľať ako ju budeme chrániť, aby sme mali o pár rokov, kde žiť, čo jesť, a aby sme
          dýchali čistý vzduch. Ja sa snažím chrániť našu zem tak, že plasty nepálim v peci, ale ich zbieram do vreca, ktoré
          mi každý mesiac odvezú zamestnanci obecného úradu. Prestal som nakupovať igelitové tašky. Ďalej sa snažím
          pri prechádzkach do lesa pozbierať odpad, ktorý tam nechávajú nezodpovední turisti. Nášmu ovzdušiu veľmi
          škodí aj dym z komínov, tak postupne doma prechádzame na ekologické kúrenie, aby sme menej škodili
          ovzdušiu. Treba sa taktiež starať aj o naše rieky, v ktorých žijú ryby a nie si tam robiť smetiská. Naozaj si
          musíme našu zem veľmi vážiť a chrániť si ju. Preto robme pre to len to najlepšie.

          Jakub Žofaj 6.r.

          Lukáš Lastovka 6.r.

          Erik Kurčina 6.r.

          Zem je jedinou z planét slnečnej sústavy, na ktorej je možný život. Keď sa na našu planétu Zem
          pozrieme, premýšľame ako môže udržať toľko ľudí. Naša Zem je veľmi krásna a preto by sme sa mali
          o ňu starať a nie jej škodiť. Musíme sa zamýšľať ako ju budeme chrániť, aby sme mali o pár rokov,
          kde žiť, čo jesť, a aby sme dýchali čistý vzduch. Ja sa snažím chrániť našu zem tak, že plasty nepálim
          v peci, ale ich zbieram do vreca, ktoré mi každý mesiac odvezú zamestnanci obecného úradu. Prestal
          som nakupovať igelitové tašky. Ďalej sa snažím pri prechádzkach do lesa pozbierať odpad, ktorý tam
          nechávajú nezodpovední turisti. Nášmu ovzdušiu veľmi škodí aj dym z komínov, tak postupne doma
          prechádzame na ekologické kúrenie, aby sme menej škodili ovzdušiu. Treba sa taktiež starať aj o naše
          rieky, v ktorých žijú ryby a nie si tam robiť smetiská. Naozaj si musíme našu zem veľmi vážiť
          a chrániť si ju. Preto robme pre to len to najlepšie.

          Martin Matis 6.r.


          22. apríla
          O Zem sa starám denne. Doma triedim odpad - plast hádžem do vriec, šupky zo zeleniny do kompostu. V škole
          zbierame papier. Na obecnom úrade je zber plastu, starého oblečenia a skla, ktoré tam tiež hádžem, keď doma
          vytriedime.

          Ľubko Bajči 6.r.


          Pre našu planétu robím to čo viem a snažím sa ju neznečisťovať. Vec ktorú najviac robím je triedenie
          odpadu. Robíme to celá rodina a aj v škole a hlavne aj v obci.
          Keď chodím do prírody a beriem si pitie alebo nejaké jedlo vždy to zo sebou zoberiem aj späť
          a nevyhadzujem do prírody. Niekedy ideme aj s rodinou do prírody a zbierame odpad. Robí to dosť
          ľudí a to je veľmi dobré. Ale niektorí ľudia nerobia. Naša škola patrí do Zelenej školy a zapájajú sa do
          aktivít a pripravujú sa aj na Deň zeme .V škole recyklujeme a je to super. Prírodu treba chrániť
          a neznečisťovať škodlivými plynmi. Keď znečisťujeme prírodu škodí to aj zvieratám pretože odpad,
          ktorý nechávame v lese je škodlivý a veľa zvierat si myslí, že to je potrava, tak to konzumujú a škodí
          to ich zdraviu. Ľudia si nevedia vážiť prírodu a nedávajú si pozor preto aj často vznikajú požiare .Ja
          osobne si myslím že je to veľmi nezodpovedné. Keby nebolo prírody tak život by bol iný.
          Vážte si ju! Ďakujem

          Barbora Kurčinová 8.r.


          22. apríla je deň Zeme, deň, v ktorom si pripomíname aká je dôležitá naša Zem. Ja s kamarátmi najmä
          cez toto obdobie (Karantény) chodím často do prírody. Keď idem do prírody, zoberiem si vždy so
          sebou nejaký sáčok alebo vrece, do ktorého zbieram odpad čo sa nachádza v prírode. Keď prídem
          domov, odpad pretriedim keďže sa tam nachádzajú všelijaké druhy odpadu. Kovové fľaše dávam do
          suda, ktorý my používame na kov a potom to ocko odvezie. Sklenené fľaše si hodím do tašky a idem
          ich vysypať do koša na sklo. Plasty dám do žltého vreca a keď chodia smetiari, nachystám ho a oni ho
          odvezú. Papier dám do zberu. V tomto období chodí veľmi veľa ľudí von do prírody a robia taktiež
          takéto dobré skutky pre prírodu.

          Kristína Lipničanová 8.r.


          Pre našu Zem sa snažím robiť to, čo dokážem . Na prázdne stránky zo starých zošitov si kreslím alebo
          píšem, aby som ochránila stromy . Taktiež sa snažím triediť odpad plasty ,papiere do zberu, kde nám
          za to dajú toaletný papier. Keď ideme do lesa, alebo niekde na prechádzku si často zoberiem tašku
          navyše na odpad, ktorý veľa ľudí za sebou zanechá. Doma máme aj menšiu búdku pre vtáčiky, pre
          ktorých tam dávame sušené ovocie . Dosť ľudí cestuje autom aj do obchodu ktorý je priamo v tej
          dedine, kde bývajú a príde mi to dosť smutné, ja chodievam väčšinou peši alebo na bicykli. Desiaty do
          školy nosievam v obedári, aby som nemusela používať jednorazové sáčky. Takto sa ja snažím chrániť
          našu Zem.

          Diana Lewandovská 8.r.

          Deň Zeme  Barbora Bakošová 8.r.
          Ja pre našu Zem robím to, čo je v mojich silách. Napríklad: Triedim odpad, čo asi väčšina ľudí z nás
          robí. Keď idem do prírody, tak vždy si so sebou zoberiem aspoň jedno plastové vrece na zbieranie
          odpadkov. Nemám rada, keď ide niekto predo mnou a vyhodí nejaký papierik. Stáva sa mi to bežne.
          A keď ich oslovím, buď ten papierik zdvihnú, alebo sa nahnevajú a pokračujú ďalej v ceste. Prečo si
          nemôžeme vážiť taký poklad od Boha, ako je naša príroda. Je to dar od Boha, tak by sme si ho mali
          vážiť . Hocikedy, keď vidím odpad na Zemi, tak sa pýtam, čo tomu človeku spravila táto krásna
          príroda . Prečo si nevieme uvedomiť, že najprv bola príroda a až potom my. Je to až také ťažké na
          pochopenie? Naša škola robí všetko, čo môže, ako napríklad - triedi odpad, alebo na školský dvor
          sadia stromy, bylinky. Aké by to bolo, keby sme všetci začali robiť to, čo je pre prírodu dobré. Prečo
          asi umierajú zvieratá, horia lesy, pralesy. Prezože je sucho a nemajú dostatok vody na prežitie. Je
          normálne, aby ľudia kúrili plastami alebo pneumatikami? Škodí to ovzdušiu a nie len ovzdušiu, ale aj
          zvieratám, stromom a škodí to aj nám, teda ľuďom. Beriem to za dôležité, pretože je to dôležité.
          Vážme si to, čo máme, lebo čo sme mali dnes, zajtra mať už nemusíme.

           

          Akcia Zem
          Aj počas tohto neľahkého obdobia žiaci často chodia do prírody načerpať nových síl a popritom robia aj užitočnú
          prácu, ktorá ich napĺňa pocitom spokojnosti a radosti.
          Dve žiačky 9. ročníka . Adelka Paríšková, Klaudia Babinská a naša bývalá žiačka Lucka Badínová poslali takéto
          pekné vyznanie:
          Dňa 12.4.2020 sme sa rozhodli ísť zbierať odpadky. Zbierali sme v Babíne v okolí ihriska a Havaja. Nazbierali
          sme 4 vrecia odpadu ktoré sme nechali na ihrisku a prišli po to pracovníci z úradu. V kríkoch pri Havaji sme našli
          pneumatiky a okná ktoré sme dali na kopu ku ceste. Po toto prišli tiež pracovníci z úradu. Samozrejme sme mali
          rúška aj keď sa nám v nich zle dýchalo ale vydržali sme to.
          Zbierali sme to pretože chceme aspoň trochu pomôcť našej planéte.  Naša budúcnosť je v našich rukách !!!
          Klaudia Babinská 
          Lucia Badinová
          Adelka Parišková

            

            1. Deň detí

          Vyučovacia hodina: BIO,  Tvorba projektov a prezentačné zručností:

          Úloha: 1. jún. - Deň detí

          Milí žiaci, prajem Vám všetko krásne k Vášmu sviatku, veľa zdravia, šťastia a samozrejme aj chuti do učenia. Vašou úlohou bude stráviť dnešný deň aspoň hodinku v prírode a potom  napísať a poslať, ako ten pobyt v prírode na Vás pôsobil a čo Vám dal.

          Vyznania žiakov:

           

          1. Konečne po upršaných dňoch sme sa s rodičmi vybrali na menšiu prechádzku. Vybrali sme sa do nášho chotára, ktorý nazývame Stodoly. Na tomto mieste je novopostavená drevená útulňa, okolo ktorej je krásna príroda. Do ruksaka sme si vzali aj niečo na opekanie. Cesta na Stodoly trvala asi hodinu. Bol to vynikajúci pocit a ten čerstvý vzduch bol na nezaplatenie. S rodičmi sme tam strávili celé dopoludnie. Na ohnisku sme si opiekli špekáčiky, obdivovali prírodu a musím povedať, že jedlo mi chutilo oveľa viac ako doma v kuchyni. Vyšli sme aj kúsok do lesa, kde sme išli pozrieť nejaké májovky. Tento deň som si naozaj veľmi užil, lebo bol to deň bez počítačov a mobilov a zároveň som niečo spravil aj pre svoje zdravie. Tento pobyt som využil aj na to, že som pomohol našej prírode aspoň tým, že som pozbieral všetky odpadky po nezodpovedných turistoch. Tesne pred obedom sme sa vrátili domov s dobrým pocitom a oddýchnutí.

           

          1. Môj pocit bol neskutočný. Konečne nepršlalo a mohla som sa vybrať na prechádzku do prírody. Aj keď bolo blato tak som si to užila. To ticho, no bolo to úžasné.

           

          1. Ja som sa dnes bola prejsť v prírode o 8:30. Keď som vyšla do prírody tak tam bol iný vzduch ako doma na záhrade. Vôbec som nemala náladu ale išla som a dalo my to veľa energie. Neľutujem že som skoro vstala ani nič. Som rada že som sa vytiahla a išla sa prejsť.

           

          1. Tak dneska, na deň detí som sa bol prejsť v prírode. Bol som sa prejsť na kopec ktorý je nad dedinou. Bolo veľmi mokro tak som si dal gumáky. V prírode bolo pekne a bol tam čerstvý vzduch.

           

          1. Bol som na malej prechádzke ku hasičskej nádrži (havaj) s ocinom a som pozoroval žabacie ikry.

           

          1. Bol som sa prejsť v hore.
            Pôsobilo to na mňa veľmi dobre.
            Oddýchol som si, videl som aj srnky. Som rád, že som strávil čas v prírode.
            Dalo mi to že som si oddýchol a zažil pekný zážitok.

           

           

          1. Bola som sa prejsť do Bučníkov, s mojim psíkom.
            Nazbierala som púpavy a bola som pozrieť aj bobry, a ich hrádze.
            V prírode mi bolo príjemne a som šťastná že je krásne počasie.

           

          1. Pobyt v prírode mi zapôsobil veľmi dobre. Videl som usilovné včeličky ako vylietavajú z úľa. Zacítili teplo slniečka a chceli nazbierat čo najviac peľu. Spolu s rodinou sme ich pozorovali a relaxovali pri nich.

           

          1. Pohyb v prírode mi dal krásu okolo seba.
            Naučiť sa niečo nové.
            Pre moje telo robí lepšie príroda. 

           

          1. My sme sa ráno išli prejsť aj s našim psíkom. Po ceste sme našli veľa odpadkov a tak sme ich pozbierali do vreca a hodili doma do koša. Inak sme si prechádzku veľmi užili boli sme sa prejsť okolo lesa a vracali sme sa po poľnej ceste smerom na Hruštín. Prechádzka nás veľmi bavila

           

          1. Môj pobyt v prírode mi dodal veľa krásy a šťastia.
            Samozrejme som sa tam naučila aj niečo nové.
            Príroda pre moje telo robí všetko čo sa dá dlho som napr. nebola chorá, ale som stále zdravá.
            Vo voľnej prírode si moje telo aj oddýchne zabudne, na všetko a relaxuje.

           

          1. Večer som sa išla prejsť a uvidela som polokruhy pri ktorých rastú májový pozrela som sa z blízka a jedna májovka za druhov no tak som ich pozbierala a zobrala domov.

          1. Bola som sa prejsť s mojím psíkom. Rada trávim čas v prírode lebo sa môžem niečo nové naučiť, zrelaxovať.
            Dnes v prírode sme nazbierali púpavu z ktorej sme si urobili púpavový med.

           

          1. Do prírody som sa vybral na bicykli cesta bola zablatená, počasie chladné, sem tam vykuklo slnko, ale tešil som sa. Vybral som sa na Bejvoč,  kde som cestou našiel slimáky s ulitou, ktoré som už dávno nevidel . Trochu som ich pozoroval, s tými čo máme na záhrade bez ulity slizniakmi, nadýchal som sa čerstvého vzduchu rozhýbať telo.  Trochu mi, pretrávilo, keď som prišiel domov, som bol hladný ako vlk. Lepšie mi chutilo.

            

          Pobyt_v_prirode_(2).pdf