Kritéria hodnotenie vzdelávacích výsledkov v predmete SJL
-
Kritériá hodnotenia vzdelávacích výsledkov v predmete SJL
-
Hodnotenie
- je v súlade s iŠVP http://www.statpedu.sk/files/articles/dokumenty/inovovany-statny-vzdelavaci-program/sjl_nsv_2014.pdf s. 69
Predmet slovenský jazyk a literatúra bude hodnotený ústnou aj písomnou formou. Pri ústnej forme kontroly úrovne osvojenia poznatkov bude uprednostňované prezentovanie poznatkov žiakmi na základe dobrovoľnej odpovede žiaka alebo určenia konkrétneho žiaka učiteľom. Bude sa zisťovať a hodnotiť najmä osvojenie základných poznatkov stanovených výkonovou časťou vzdelávacieho štandardu. Písomnou formou bude kontrolované a hodnotené osvojenie si základných poznatkov prostredníctvom písomky alebo didaktického testu na konci tematického celku. Zručnosti pri praktických aktivitách budú hodnotené slovne so stručným komentárom k výkonu žiaka. Samostatná práca žiakov a schopnosti práce s textom budú hodnotené priebežne písomnou alebo ústnou formou. Úroveň kombinovaných verbálnych, písomných, grafických prejavov a komunikatívnych zručností bude kontrolovaná a hodnotená na základe dohody učiteľa so žiakmi.
Po ukončení tematického celku pripraví vyučujúci súborný didaktický test alebo písomku na overenie komplexných vedomostí a zručností žiakov. Otázky v didaktickom teste nesmú prevýšiť stanovenú úroveň vzdelávacích výstupov.
Didaktické testy, písomné cvičenia, frontálne skúšanie, kontrolné diktáty a tému školskej písomnej práce pripravuje vyučujúci v spolupráci so žiakmi.Klasifikácia kontrolných diktátov
0 – 1 chyba 1 (výborný)
2 – 3 chyba 2 (chválitebný)
4 – 7 chyba 3 (dobrý)
8 – 10 chyba 4 (dostatočný)
11 a viac chyba 5 (nedostatočný)
KRITÉRIÁ HODNOTENIA SLOHOVÝCH PRÁC
Zložky hodnotenia:
1. Vonkajšia forma
2. Vnútorná forma
3. Celkový dojem
Slohovú prácu hodnotíme jednou známkou, ktorá zahŕňa jednotlivé hodnotiace zložky.1. VONKAJŠIA FORMA
- čitateľnosť (zreteľné rozlíšenie veľkých a malých písmen, dôsledné dodržiavanie diakritických znamienok),
- zreteľné grafické členenie odsekov
- čistota textu – bez škrtania (v čistopise sa nemá škrtať, v nevyhnutnom prípade dať chybné slovo do okrúhlych zátvoriek a prečiarknuť vodorovnou čiarou),
- dodržiavanie okrajov (vnútorných aj vonkajších, v prípade potreby na konci riadka rozdeľovať slová).
2. VNÚTORNÁ FORMA
Obsah - v prípade úplného odklonu od témy, úplného nedodržania žánru alebo stiahnutia sloh. práce z internetu sa práca hodnotí známkou - nedostatočná.
Kompozícia – uplatnenie zodpovedajúceho slohového postupu (dodržanie žánrovej formy), dodržanie zvoleného kompozičného plánu a logické členenie textuPosudzovanie pravopisných chýb:
- Každé nečitateľne napísané slovo je pravopisná chyba.
- Ak je v texte viackrát napísané rovnaké slovo v rovnakom tvare s tou istou pravopisnou chybou, táto chyba sa počíta len raz. Napr. Pekný chlapci prišli... Pekný študenti navštívili ... posudzuje sa ako jedna chyba. Oproti tomu Pekný chlapci prišli... Navštívili sme aj pekních študentov... sú už dve pravopisné chyby, pretože sa nachádzajú v rôznych tvaroch tohto slova.
- Každá chyba v interpunkcii sa počíta ako osobitná chyba.
- Nerozlišujú sa malé a veľké pravopisné chyby, všetky majú rovnakú hodnotu.
3. CELKOVÝ DOJEM
- celkové vyznenie práce
- práca by nemala obsahovať: nelogické názory, protispoločenské postoje, nehumánne a neetické názory, názory propagujúce poškodzovanie ľudského zdravia a pod.
Predmet klasifikácie SJL
- Predmetom klasifikácie v predmete slovenský jazyk a literatúra sú výsledky, ktoré žiak dosiahol v súlade s požiadavkami učebných osnov a vzdelávacích štandardov v rámci jednotlivých zložiek predmetu: jazyková, slohová a literárna zložka. Hodnotí sa schopnosť získať, upraviť, spracovať, používať a prezentovať vedomosti, zručnosti a návyky v konkrétnych situáciách, obsahová kvalita a jazyková správnosť odpovede, t.j. rozsah slovnej zásoby, gramatická správnosť, štylistická pôsobivosť a stupeň rečovej pohotovosti. V písomnom aj ústnom prejave má žiak preukázať komplexnosť ovládania jazyka, mieru tvorivosti a celkovú vzdelanosť a kultúrnosť v miere vychádzajúcej z učebných osnov a vzdelávacích štandardov.
- V rámci predmetu slovenský jazyk a literatúra a vyučovací predmet a literatúra sú učebnými osnovami presne stanovené zamerania a počty povinne klasifikovaných kontrolných diktátov a písomných prác (kontrolné slohové práce), ktoré má žiak absolvovať v príslušnom ročníku.
- Výchovno-vzdelávacie výsledky žiaka sa v predmete slovenský jazyk klasifikujú podľa kritérií uvedených v odsekoch 5 až 9.
(5)Stupňom 1–výborný sa žiak klasifikuje, ak sa vyjadruje spisovne správne, výstižne, kultivovane, gramaticky správne v súlade s jazykovou normou a s funkciou (cieľom) jazykového prejavu a komunikatívnou situáciou, a to v hovorenej i písanej forme. Vo svojich prejavoch na veku primeranej úrovni využíva logicko-myšlienkové operácie, ako sú analýza a syntéza, abstrakcia, zovšeobecnenie, porovnávanie, klasifikácia, indukcia a dedukcia, analógia a zároveň dokáže vecne a presvedčivo argumentovať, obhájiť svoj názor a kriticky hodnotiť. Používa a ovláda odbornú jazykovú terminológiu. Pri samostatnej tvorbe rozličných druhov textov v ústnej a písomnej forme v súlade s funkčnými jazykovými štýlmi uplatňuje logickú nadväznosť a komunikatívnu funkčnosť slov a viet. Číta plynule, s porozumením, pričom pozná a rozlišuje texty, orientuje sa v nich, dokáže zaznamenať a vypísať základné údaje. Umelecký text analyzuje, hodnotí a porovnáva s inými umeleckými textami a interpretuje umelecký a vecný text. Pri následnej analýze a hodnotení umeleckého diela dokáže využívať v súlade s učebnými osnovami nadobudnuté poznatky z teórie a dejín literatúry.
(6)Stupňom 2 - chválitebný sa žiak klasifikuje, ak sa vyjadruje spisovne správne, výstižne, kultivovane, takmer vždy gramaticky správne v súlade s jazykovou normou a s funkciou (cieľom) jazykového prejavu a komunikatívnou situáciou, a to v hovorenej i písanej forme. Vo svojich prejavoch na veku primeranej úrovni využíva logicko-myšlienkové operácie, ako sú analýza a syntéza, abstrakcia, zovšeobecnenie, porovnávanie, klasifikácia, indukcia a dedukcia, analógia, zároveň vecne a s pomocou učiteľa argumentuje, obhajuje svoj názor a kriticky hodnotí. Používa a ovláda odbornú jazykovú terminológiu. Pri samostatnej tvorbe rozličných druhov textov v ústnej a písomnej forme v súlade s funkčnými jazykovými štýlmi uplatňuje logickú nadväznosť a komunikatívnu funkčnosť slov a viet. Číta plynule, s porozumením, pričom pozná a rozlišuje texty, orientuje sa v nich, takmer vždy dokáže zaznamenať a vypísať základné údaje. Umelecký text analyzuje, hodnotí a porovnáva s inými umeleckými textami a interpretuje umelecký a vecný text. Pri následnej analýze a hodnotení umeleckého diela takmer vždy dokáže využívať v súlade s učebnými osnovami nadobudnuté poznatky z teórie a dejín literatúry.
(7)Stupňom 3- dobrý sa žiak klasifikuje, ak sa vyjadruje vhodne a kultivovane, čiastočne gramaticky správne v súlade s jazykovou normou a s funkciou (cieľom) jazykového prejavu a
komunikatívnou situáciou, a to v hovorenej i písanej forme. Vo svojich prejavoch s pomocou učiteľa je na veku primeranej úrovni schopný čiastočne využívať logicko-myšlienkové operácie, ako sú analýza a syntéza, porovnávanie. S pomocou učiteľa argumentuje, obhajuje svoj názor a hodnotí. Čiastočne používa a ovláda odbornú jazykovú terminológiu. Pri samostatnej tvorbe rozličných druhov textov v ústnej a písomnej forme v súlade s funkčnými jazykovými štýlmi dochádza k čiastočnému porušeniu logickej nadväznosť a komunikatívnej funkčnosti slov a viet, v textoch sa objavujú štylistické a gramatické chyby. Žiak číta nesúvislo umelecké i odborné texty, s pomocou učiteľa sa v nich orientuje a vypisuje základné údaje. Interpretuje a porovnáva umelecký a vecný text, pričom čiastočne využíva v súlade s učebnými osnovami nadobudnuté poznatky z teórie a dejín literatúry.
(8)Stupňom 4- dostatočný sa žiak klasifikuje, ak sa vyjadruje čiastočne gramaticky správne v súlade s jazykovou normou a s funkciou (cieľom) jazykového prejavu a komunikatívnou situáciou, a to v hovorenej i písanej forme. Má obmedzenú slovnú zásobu a často používa nesprávne jazykové prostriedky. Odbornú jazykovú terminológiu používa iba čiastočne. S pomocou učiteľa v ústnej i písomnej forme tvorí jednoduché druhy textov, pričom dochádza k čiastočnému porušeniu logickej nadväznosť a komunikatívnej funkčnosti slov a viet, v textoch sa objavuje väčšie množstvo štylistických a gramatických chýb. Žiak číta pomaly, nesúvislo a s prestávkami, v umeleckých a vecných textoch sa orientuje a vypisuje základné údaje s pomocou učiteľa. Dokáže jednoducho interpretovať umelecký alebo vecný text, a to s pomocou učiteľa a odpovedá na jednoduché otázky súvisiace s prečítaným textom.
(9)Stupňom 5 - nedostatočný sa žiak klasifikuje, ak vo vyjadrovaní robí gramatické chyby. Má obmedzenú slovnú zásobu a často používa nesprávne jazykové prostriedky. Odbornú terminológiu používa zriedkavo. Jednoduché druhy textov v ústnej i písomnej forme dokáže tvoriť iba s pomocou učiteľa. V ústnej alebo písomnej forme sa vyskytujú štylistické a gramatické chyby. Žiak číta pomaly, nesúvislo, s prestávkami a v umeleckých a vecných textoch sa orientuje iba s pomocou učiteľa. Dokáže jednoducho iba s pomocou učiteľa interpretovať umelecký alebo vecný text a veľmi jednoducho odpovedať na otázky súvisiace s prečítaným textom
Vyučujúci pri hodnotení využíva váhový systém:
Kontrolné písomné práce, vstupná previerka - váha 3Tematické previerky - váha 2
Kontrolné diktáty - váha 2
Práca s textom (čitateľská gramotnosť) – váha 2
Krátke písomné práce (päťminútovky) – váha 1
Projekty, ústna odpoveď – váha 1
Aktivita – váha 0,5
Pravopisné cvičenia – váha 0,5 ( previerky)
Kontrolné slohové práce – váha 2
Elektronické testy (čitateľská gramotnosť) – váha 1
Prednes umeleckého textu - váha 1
Tvorivé úlohy - váha 1
Domáce úlohy – váha 0,5
Ústne odpovede
Pri verbálnej kontrole sa v ústnej odpovedi žiakov hodnotí osvojenie základných poznatkov stanovených výkonovou časťou učebných osnov. Každý žiak absolvuje za polrok minimálne 1 klasifikovanú odpoveď, ktorá preveruje úroveň jeho kompetencií v rámci daných tematických celkov učebného plánu. V záujme rozvíjania čitateľskej gramotnosti je za ústnu odpoveď možné považovať aj reprodukciu obsahu na základe pripravenej osnovy a preskúšanie z prednesu poézie alebo prózy spamäti z ukážky, ktorú žiakom určí vyučujúci (2 ukážky ročne).Po ústnej odpovedi oznámi učiteľ žiakovi známku ihneď.
Písomné práce
Písomná forma kontroly a hodnotenia osvojených poznatkov prebieha troma formami
a)Kontrolný diktát /nácvičný diktát, pravopisné cvičenie
Kontrolné diktáty sú predpísanou formou kontroly. Ich počet, rozsah a zameranie je pre jednotlivé ročníky pevne stanovený ŠVP
Počet a rozsah diktátov v jednotlivých ročníkoch na II.stupni:
Ročník Predpísaný počet KD +stanovený počet slov
piaty 4 50 –60 plnovýznamových slov
šiesty 4 61 –70 plnovýznamových slov
siedmy 4 71 –80 plnovýznamových slov
ôsmy 4 81 -90 plnovýznamových slov
deviaty 4 91 -100 plnovýznamových slov
Kontrolný diktát sa v jednotlivých ročníkoch píše po prebraní a zopakovaní sledovaného gramatického javu a jeho zameranie vyberajú vyučujúci v súlade s učebnými osnovami. Môže mať podobu súvislého textu alebo samostatných viet. Na napísanie a analýzu kontrolného diktátu sa odporúčajú 2 vyučovacie hodiny. Ak sa rovnaká chyba v tom istom tvare slova vyskytuje viackrát, považuje sa za jednu chybu. Všetky chyby majú rovnakú hodnotu. Za chybu sa podľa Metodického usmernenia na hodnotenie a klasifikáciu v predmete SJL považujú okrem nesprávne napísaného písmena aj nesprávne rozdelené slovo na konci riadka, nenapísané alebo nesprávne napísané interpunkčné znamienko za vetou, vynechané alebo naviac napísané písmeno /slovo a nečitateľné tvary písma /slova. Za chybu sa nepovažuje, ak žiak na konci riadka napíše neslabičnú predložku alebo spojku (a, i, v, s, z, k, u, o).
Ak žiak robí v kontrolnom diktáte stále veľa chýb a dostáva iba nedostatočné, možno mu dať v prípade 11 chýb dostatočnú. Ide o kladné motivovanie žiaka. Je však potrebné uvedenú výnimku ostatným žiakom vysvetliť.
Pri hodnotení individuálne začlenených žiakov je potrebné postupovať podľa platných metodických pokynov a záverov psychologických vyšetrení. V kontrolnom diktáte títo žiaci vpisujú len sledovaný pravopisný jav, v prípade veľkého počtu chýb sa počet chýb iba vyčísli, ale známka nedostatočný sa neudeľuje.
Na precvičovanie a kontrolu úrovne zvládnutia gramatických javov môže vyučujúci podľa potreby využívať nácvičné (neklasifikované) diktáty alebo pravopisné cvičenia pozostávajúce zo slov, slovných spojení alebo samostatných viet. Ich hodnotenie robí po oprave slovne.
Klasifikované pravopisné cvičenia môžu byť samostatnou formou preskúšania, súčasťou previerky na konci tematického celku alebo kratšej formy skúšania. Zámer písať ich učiteľ žiakom vopred oznámi.
Druhy písomných prác:
b) Písomné slohové práce: hodnotenie viď vyššie.
c) Na začiatku a na konci piateho až deviateho ročníka sa po prebraní a zopakovaní učiva napíše komparatívny vstupný a výstupný test. Vstupný test je zameraný na opakovanie z predchádzajúceho ročníka a realizuje sa v mesiaci október, výstupný test, ktorý je overením vedomostí z učiva príslušného školského roku, sa realizuje v prvej polovici mesiaca jún a komparatívny test zo zvládnutia učiva v 1. polroku školského roka v druhej polovici mesiaca január.
Okrem tematických písomných prác (t.j. testov po ukončení jednotlivých tematických celkov) či už zo slovenského jazyka, alebo literatúry má učiteľ vo svojej kompetencii zadávať podľa vlastného uváženia ďalšie klasifikované čiastkové úlohy, cvičenia, päťminútovky a previerky v časovom limite 10 –20 minút. Všetky výsledky hodnotenia učiteľ oznámi žiakovi a predloží k nahliadnutiu do 5 dní. Učiteľ písomné práce archivuje do konca príslušného školského roka. Ak žiak z dôvodu absencie nepíše niektorú z písomných prác, učiteľ mu môže na napísanie tejto práce dať náhradný termín.Ďalšie aktivity žiakov, ktoré učiteľ zohľadňuje pri hodnotení a súhrnnej klasifikácii:
a/ Čitateľský denník
V záujme rozvoja čitateľskej gramotnosti si žiak môže viesť čitateľský denník. Môže naň použiť zošit A4 alebo zápisy môže viesť vo forme počítačového spracovania. Musí ich vedieť samostatne prezentovať.b/ Umelecký prednes
Učiteľ klasifikuje v priebehu školského roka prednes z textov poézie alebo prózy, a to:
5.roč. -J. Navrátil: Óda na kľúčovú dierku
ukážka podľa vlastného výberu na HK
6.roč. -ľudová balada Išli hudci horou
ukážka podľa vlastného výberu na HK
7.roč. -M.Válek: Jesenná láska
1 ukážka vlastného výberu na HK
8.roč. -A.Sládkovič: Marína -4 strofy (1., 41., 72., 185.)
S.Chalupka: Mor ho! -26 úvodných + 12 záverečných veršov
1 ukážka podľa vlastného výberu na HK
9.roč. -A.Sládkovič: Nehaňte ľud môj - 2 úvodné a 2 záverečné strofy
I.Krasko: Otcova roľa - 4 strofy
1 ukážka podľa vlastného výberu na HK
c/ Úprava zošita
Žiak základnej školy si musí viesť počas školského roka poznámkový zošit formátu A4 alebo A5 zvlášť zo slovenského jazyka a zvlášť z literatúry (formát stanoví vyučujúci). Učiteľ má právo kedykoľvek si ho vyžiadať a skontrolovať jeho obsahovú stránku (kompletnosť). Úpravu zošita a kompletnosť poznámok hodnotí slovne formou pochvaly alebo známkou. V prípade, že žiak dostane učebný materiál, je ho povinný vlepiť do zošita alebo zakladať do zakladača.
d/ Vlastná tvorba
V záujme rozvoja tvorivosti žiakov môže žiak na základe dobrovoľnosti uplatniť svoje teoretické vedomosti z preberaných žánrov vo vlastnej tvorbe. Vyučujúci môže jeho snahu ohodnotiť ústne alebo aj známkou (dbá pri tom, aby hodnotenie malo kladný motivačný charakter).
e/ Prezentácia, projekt
Súčasťou celkového hodnotenia žiaka je aj spracovanie 1 projektu /1 prezentácie na tému zadanú učiteľom alebo ľubovoľnú tému, ktorá korešponduje s témou učiva preberaného na hodinách. Projekt /prezentácia musí byť syntézou grafického prevedenia a verbálnej prezentácie. V prípade, že žiak ani po 2 upozorneniach túto prácu neodovzdá, je hodnotený známkou 5 (nedostatočný).
Projekty sú hodnotené prideľovaním bodov za obsah, formu a úroveň prezentácie Známka je udelená, tak ako pri ostatných písomných prácach, vypočítaním percenta úspešnosti zo sumáru týchto bodov. Vyučujúci môže pri hodnotení projektov vo väčšej miere ako pri iných činnostiach využívať sebahodnotenie a do hodnotenia zapájať ostatných žiakov
Hodnotenie Body
obsah 4
forma 2
prezentácia 4
SPOLU 10
Hodnotenie projektov a prezentácií
Známka Bodové hodnotenie percento
1 10 - 9 100 -90 %
2 8 - 7 89 -75 %
3 6 - 5 74 -50 %
4 4 - 3 49 -30 %
5 2 - 1 29 -0 %
Iné aktivity
Žiaci majú možnosť výslednú známku pri súhrnnom hodnotení a klasifikácii ovplyvniť okrem vyššie uvedených foriem prezentácie svojej práce aj známkami, ktoré majú menšiu váhu. Získať ich môžu napr. za aktivitu na vyučovaní, za dobrovoľné estetické a originálne vypracovanie referátov či prezentácií (požiadavkou je vhodne ich prezentovať, nielen odovzdať), za účasť na mimoškolských aktivitách, umiestnenie na súťažiach, za prezentovaný záujem o čítanie, návštevnosť školskej i obecnej knižnice, za svedomito a esteticky vedený zošit z predmetu atď.
-