Kritériá hodnotenia vo vyučovacích predmetoch
-
Kritériá hodnotenie výsledkov v predmete MAT 5. a 9. roč.
-
Žiak je v priebehu školského roka hodnotený v zmysle metodických pokynov pre hodnotenie a klasifikáciu žiaka schválených MŠ SR (MP 22/2011), ktoré tvoria neoddeliteľnú súčasť ŠkVP. Pri hodnotení a klasifikovaní žiakov so špecifickými potrebami dodržiavame Metodické pokyny na hodnotenie a klasifikáciu žiakov s vývinovými poruchami učenia v základných školách podľa MP 22/2011 a podľa IVVP jednotlivých žiakov.
Predmetom hodnotenia je úroveň dosiahnutých vedomostí a zručností podľa platných učebných osnov a vzdelávacích štandardov.
Výsledky v predmete matematika sa hodnotia známkou.
- Pri klasifikácii v predmete matematika sa v súlade s požiadavkami učebných osnov a vzdelávacích štandardov hodnotí:
- schopnosť žiaka posudzovať a uplatňovať poznatky a zručnosti pri riešení teoretických a praktických úloh,
- vedieť navrhnúť postup riešenia úlohy,
- kvalita myslenia, predovšetkým jeho logickosť, samostatnosť a tvorivosť,
- schopnosť vyhľadávať informácie z digitálnych zdrojov, ich spracovanie a primeranú prezentáciu, v prípade potreby aj prostriedkami informačných a komunikačných technológií,
- schopnosť riešiť úlohy a prezentovať informácie samostatne, ale aj v skupine,
- vedieť vyjadriť funkčné závislosti graficky, tabuľkou, schémou, mapou, obrázkom, náčrtov a v elektronickej forme,
- Výsledná klasifikácia predmetu matematika zahŕňa nasledovné formy a metódy overovania požiadaviek na vedomosti a zručnosti žiakov:
- písomné – vstupný test, štvrťročné písomné práce, tematické testy a previerky, krátke previerky (5-10 minútové), domáce úlohy,
Z troch krátkych previerok písaných za sebou sa určí jedna známka, ktorá sa vypočíta ako aritmetický priemer a zaokrúhli sa na celú známku.
Domáca úloha môže byť ohodnotená známkou. Nenapísaná, alebo zabudnutá domáca úloha sa hodnotí známkou 5.
Klasifikačná stupnica písomných a tematických kontrolných prác:
Stupeň 1 : 100%-90%
Stupeň 2: 89% - 75%
Stupeň 3: 74% - 50%
Stupeň 4: 49% - 30%
Stupeň 5: 29% - 0%
- ústne – ústne prezentovanie osvojených poznatkov, pri ktorom sa kladie dôraz nielen na kvalitu osvojenia, ale aj na spôsob ich prezentácie v logických súvislostiach a ich aplikáciou v praktických súvislostiach, ústne prezentovanie projektov.
Hodnotiť sa bude aj teoretická príprava, ktorá bude preverovaná frontálne, najčastejšie ústne, pričom žiak môže získať + alebo – správne/nesprávne. Za 5 získaných znamienok sa pridelí známka.
- Vo výslednej klasifikácii predmetu matematika sa odzrkadľuje:
- miera zvládnutia základného učiva definovaného v obsahovom a výkonovom štandarde;
- systematickosť prípravy na vyučovanie, aktivita na hodinách, snaživosť a trpezlivosť pri riešení konkrétnych úloh;
- účasť v olympiádach, a iných súťažiach v rámci daného predmetu.
- Výchovno-vzdelávacie výsledky žiaka sa v predmete matematika klasifikuje podľa nasledovných stupňov:
Stupňom 1 – výborný sa žiak klasifikuje, ak obsahový a výkonový štandard predmetu ovláda aspoň na 90 %. Pohotovo vykonáva požadované intelektuálne a praktické činnosti. Samostatne a tvorivo uplatňuje osvojené vedomosti a zručnosti pri riešení teoretických a praktických úloh, pri výklade a hodnotení javov a zákonitostí. Myslí logicky správne, zreteľne sa u neho prejavuje samostatnosť a tvorivosť. Jeho ústny a písomný prejav je
správny, presný a výstižný. Výsledky jeho činnosti sú kvalitné. Vie zhodnotiť a porovnať kvalitu rôznych postupov riešenia problémov a diskutovať o správnosti, kvalite a efektívnosti daných riešení. Svoje vedomosti a zručnosti vie prezentovať na zodpovedajúcej úrovni.
Stupňom 2 – chválitebný sa žiak klasifikuje, ak obsahový a výkonový štandard predmetu ovláda aspoň na 75 %. Pohotovo vykonáva požadované intelektuálne a praktické činnosti. Pri riešení teoretických úloh a praktických úloh, pri výklade a hodnotení javov a zákonitostí postupuje samostatne, len s malými podnetmi od učiteľa. Myslí správne, v jeho myslení sa prejavuje logika a tvorivosť. Vie analyzovať predložené problémy a samostatne navrhnúť primeraný postup na ich riešenie. Vie zhodnotiť a porovnať kvalitu rôznych postupov riešenia problémov. Svoje znalosti a zručnosti vie prezentovať na zodpovedajúcej úrovni.
Stupňom 3 – dobrý sa žiak klasifikuje, ak obsahový a výkonový štandard predmetu ovláda aspoň na 50 %. Osvojené vedomosti a zručnosti interpretuje samostatne s občasnými usmerneniami vyučujúceho. Jeho myslenie je takmer vždy správne a tvorivosť sa prejavuje len s usmernením vyučujúceho. Ústny a písomný prejav je čiastočne správny. Jeho kvalita výsledkov je dobrej úrovni.
Stupňom 4 – dostatočný sa žiak klasifikuje, ak obsahový a výkonový štandard predmetu žiak ovláda aspoň na 30 %. Pri vykonávaní požadovaných intelektuálnych a praktických činností je málo pohotový. Osvojené vedomosti a zručnosti pri riešení teoretických a praktických úloh zvládne iba za aktívnej pomoci vyučujúceho. Jeho logika myslenia je na nižšej úrovni a myslenie nie je tvorivé.
Stupňom 5 – nedostatočný sa žiak klasifikuje, ak obsahový a výkonový štandard predmetu žiak ovláda na menej ako 30 %. Vedomosti a zručnosti požadované vzdelávacími štandardmi si neosvojil, má v nich závažné nedostatky, a chyby nevie opraviť ani s pomocou vyučujúceho. Neprejavuje samostatnosť v myslení.
Stupeň prospechu sa neurčuje na základe aritmetického priemeru známok, ale prihliada sa k dôležitosti a váhe známok.
Prideľovanie váh:
Váha 0,25: domáca úloha (nenapísaná domáca úloha –známka 5)
Váha 0,33: krátke písomné práce
Váha 0,5: aktivita, frontálne overovanie vedomosti, jednoduché úlohy - rysovanie, kontextová úloha
Váha 1: ústne skúšanie, školská úloha, vyriešenie náročnejšej úlohy
Váha 3: tematické kontrolné práce na konci tematického celku, úspešný riešiteľ MO alebo Pytagoriády obvodného kola.
Váha 5: školské písomné práce (štvrťročné písomné práce), vstupná a výstupná previerka,
úspešný riešiteľ MO krajského kola alebo celoslovenského kola.
- Počas školského roka sa budú písať tieto previerky:
- Váha 5
- Vstupná previerka
- 1. písomná práca – november
- 2. písomná práca – január
- 3. písomná práca – apríl
- 4. písomná práca – jú
- Váha 3
- Tematické previerky – na konci tematického celku. V prípade obsahovo väčšieho tematickom celku sa môže písať aj viac previerok.
- Váha 1
- Čiastkové previerky, testy,
- krátke 5-10 minútové previerky
- Žiaci budú oboznámení s termínom písania písomných prác, ktoré sú hodnotené známkou váhy 5 a váhy 3. Previerky so známkou váhy 1 nemusia byť žiakom vopred oznámené.
- Za nepovinnú prácu (aktivitu) je žiak hodnotený takto:
- úspešný riešiteľ školského kola mat. olympiády – výborný (váha 3),
- úspešný riešiteľ obvodného kola matematickej olympiády – výborný (váha 5)
- úspešný riešiteľ obvodného kola matematickej olympiády a umiestnený do 3. miesta– výborný (váha 5)
- úspešný riešiteľ krajského kola matematickej olympiády – výborný (váha 5),
- úspešný riešiteľ celoslovenského kola matematickej olympiády – výborný (váha 5),
- úspešný riešiteľ školského kola Pytagoriády – výborný (váha 3)
- úspešný riešiteľ obvodného kola Pytagoriády– výborný (váha 5 )
- úspešný riešiteľ krajského kola Pytagoriády– výborný (váha 5)
- riešiteľ Klokana s percentilom min. 80% (5 klokanov)- výborný (váha 1 alebo 3, podľa uváženia učiteľa).
- v prípade ponuky iné súťaže.
Vopred ohlásené písomné práce sú pre žiaka povinné; ak ich žiak nemôže napísať v pôvodnom termíne, písomnú prácu žiak píše hneď po návrate do školy, a to bez oznámenia, udania náhradného termínu a opakovania s vyučujúcim.
SLOVENSKÝ JAZYK - 1. ročník
Hodnotenie žiaka zo SJL sa vykonáva klasifikáciou. Klasifikácia je jednou z foriem hodnotenia, ktorej výsledky sa vyjadrujú určenými piatimi stupňami. Na vysvedčeniach s klasifikáciou sa slovný komentár za príslušný polrok nedopĺňa.
Vo výchovno-vzdelávacom procese SJL sa uskutočňuje priebežné a celkové hodnotenie:
a/ priebežné hodnotenie sa uskutočňuje pri hodnotení čiastkových výsledkov a prejavov žiaka na vyučovacích hodinách. Známky za priebežné hodnotenie sú v EŽK zoradené do daných oblastí hodnotenia, ktorým sú priradené váhy podľa ich dôležitosti a vplyvu na celkové hodnotenie.
Oblasti hodnotenia:
Školské písomné práce (¼. ročná práca, ½. ročná práca, ¾. ročná práca, koncoročná práca) - váha 3
Tematické kontrolné práce - váha 2
Kontrolný diktát - váha 2
Práca s textom (čitateľská gramotnosť) – váha 2
Krátke písomné práce – váha 0,5
Čítanie textu – váha 1
Pravopisné cvičenia, ústne skúšanie, elektronické testy – váha 1
Prednes umeleckého textu – váha 1
Tvorivé písanie, projekty, slohové práce – váha 1
Aktivita – váha 0,5
DÚ - 0,25
Teams čítanie - 0,5
b/ celkové hodnotenie žiaka sa uskutočňuje na konci prvého polroka a druhého polroka v školskom roku a má čo najobjektívnejšie zhodnotiť úroveň jeho vedomostí, zručností a návykov v danom vyučovacom predmete. Vážený priemer, ktorý sa v EŽK zobrazuje, nie je pre celkové hodnotenie záväzný.
V rámci predmetu slovenský jazyk a literatúra sú hodnotené a klasifikované tri zložky predmetu: jazyková komunikácia, komunikácia a sloh, čítanie a literatúra. Predmetom hodnotenia a klasifikácie v predmete slovenský jazyk a literatúra sú výsledky, ktoré žiak dosiahol v súlade s požiadavkami učebných osnov, obsahových a výkonových štandardov v jednotlivých zložkách predmetu: jazyková komunikácia, komunikácia a sloh, čítanie a literatúra. Hodnotí sa schopnosť získať, upraviť, spracovať, používať a prezentovať vedomosti, zručnosti a návyky v konkrétnych situáciách, obsahová kvalita a jazyková správnosť odpovede, t.j. rozsah slovnej zásoby, gramatická správnosť, štylistická pôsobivosť a stupeň rečovej pohotovosti. V písomnom aj ústnom prejave má žiak preukázať komplexnosť ovládania jazyka, mieru tvorivosti a celkovú vzdelanosť a kultúrnosť v miere vychádzajúcej z učebných osnov, obsahových a výkonových štandardov.
Podklady na hodnotenie a klasifikáciu získava učiteľ rôznymi metódami, formami a prostriedkami:
– sústavným sledovaním výkonu žiaka a jeho pripravenosti na vyučovanie,
– rôznymi druhmi skúšok (ústnym skúšaním jednotlivca, frontálnym skúšaním, skúšaním žiakov v rámci skupinovej práce, formou didaktických testov po prebratí tematického celku, písomných cvičení),
– kontrolnými písomnými prácami,
– analýzou výsledkov rôznych činností žiaka,
– sústavným diagnostickým pozorovaním žiaka
Pri hodnotení žiakov sme prijali pravidlá, ktoré platia pre celé obdobie vzdelávania žiaka a sú v súlade so spoločnými výchovno – vzdelávacími stratégiami na úrovni školy:
Hodnotenie zameriame a formulujeme pozitívne. Vyučujúci klasifikujú iba prebrané a precvičené učivo. Žiak má dostatok času na učenie, precvičovanie a upevnenie učiva. Podklady na hodnotenie a klasifikáciu získava vyučujúci objektívnym sledovaním výkonov a pripravenosti žiaka na vyučovanie, rôznymi druhmi písomných prác, analýzou výsledkov rôznych činnosti žiakov. Pri klasifikácii používame platnú klasifikačnú stupnicu, využívame aj znaky k známke ( ! hraničná známka, - hraničná známka , motivačné nálepky – pochvala za aktivitu, hviezdička, smajlík k jednotke - plný počet bodov ).
Školské písomné práce sú oznámené vopred. Významným prvkom učenia je práca s chybou. Využitie sebahodnotenia žiakov, ich schopnosť posúdiť svoju vlastnú prácu, vynaložené úsilie, osobné možnosti a rezervy.
Kontrolné diktáty (klasifikované) sú oznámené v dostatočnom predstihu a predchádzajú im nácvičné diktáty. Môže ísť o súvislý text alebo o samostatné vety. Kritériá kontroly a hodnotenia diktátov:
Stupnica hodnotenia kontrolného diktátu:
0 – 1 chyba = 1
2 – 4 chyby = 2
5 – 7 chýb = 3
8 – 10 chýb = 4
11 a viac chýb = 5
Rovnaké chyby v tom istom slove sa pokladajú za jednu chybu, napríklad ríchly chlapec mal ríchly krok – (1 chyba).
Klasifikácia diktátov a pravopisných cvičení
Za chybu v práci žiaka sa počíta akákoľvek chyba z učiva, ktoré sa preberalo. Ak sa vyskytne tá istá chyba v jednom slove niekoľkokrát, počíta sa za jednu chybu (napr. riba vo viacerých vetách). Chyba rovnakého významu v rôznych slovách sa počíta ako chyba v ďalšom slove (napr. chlapmy, stromamy). Chybou je i nečitateľné písmo. Chybou je, keď je čiarka na začiatku riadka (čiarky na 1. stupni diktujeme). Známka za zlú úpravu sa nesmie zarátať do známky z diktátu, ale úprava sa musí hodnotiť osobitne.Metódy a formy hodnotenia
Kritéria hodnotenia
Ústne skúšanie
- komplexnosť ( celé učivo)
- správnosť použitia odbornej terminológie
- pochopenie ( nie memorovanie)
- aplikačná schopnosť
- generalizácia(zovšeobecnenie, schopnosť hodnotiť,vytvárať závery)
Písomné testy
- stupnica hodnotenia
Diktáty
- stupnica hodnotenia
Prednes poézie
- správnosť a dodržanie rýmu
- spôsob prednesu
- obsahová náročnosť
Prezentácia a projekty
- dodržanie požadovanej témy
- originalita pri výbere jazykových prostriedkov
- požadovaná forma a rozsah práce
- originálny prístup pri spracovaní
- prezentácia vlastnej práce
Skupinová práca
- rešpektovanie pravidiel skupinovej práce
- rešpektovanie komunikačných pravidiel
- kvalita výstupného produktu
- priateľskosť pri spolupráci
- schopnosť sebahodnotenia
- schopnosť hodnotenia iných skupín podľa dohodnutých kritérií
Práca so žiakmi so ŠVVP - pri hodnotení vychádzame z Metodických pokynov pre hodnotenie žiakov so ŠVVP (MP 22/2011, príloha 2) Pracujeme podľa odporúčaní špeciálneho pedagóga jednotlivých žiakov (viď Individuálny vzdelávací program žiakov so ŠVVP).
Stupnica hodnotenia písomných prác:
100%- 90% 89%- 75% 74%- 50% 49%- 30% 29%- 0%Stupnica hodnotenia domácich úloh:
0 chyba = 1
1 – 2 chyby = 2
3 – 4 chyby = 3
5 – 8 chýb = 4
9 a viac chýb = 5
-