Zelená škola 2016 / 2017

Na základe záverečného hodnotenia programu Zelená škola, ktoré sa uskutočnilo 23.5.2016 sme v šk. roku 2015/2016 získali titul, certifikát a vlajku Zelená škola.

O udelení certifikátu rozhodla Rada Zelenej školy na základe hodnotiacej návštevy. Ocenenie má platnosť 2 nasledujúce školské roky (2016 / 2017, 2017 / 2018). Ocenenie sme získali za realizáciu metodiky 7 krokov v našej prioritnej téme: Voda.

Vlajku a certifikát sme si prevzali na slávnostnej certifikácii, ktorá sa  konala 5. októbra v Bratislave. Tejto certifikácie sa zúčastnila koordinátorka projektu Mgr. Anna Dendisová a dve žiačky kolégia Zelenej školy Terézia Lipničanová a Zlatica Michalčíková.

Okrem zaujímavých workshopov boli pre nás pripravení aj hudobní hostia a zaujímaví rečníci.

Ďakujeme vedeniu Základnej školy v Babíne za podporu pri napĺňaní aktivít stanovených v Environmentálnom akčnom pláne, všetkým pedagogickým aj nepedagogickým pracovníkom a samozrejme všetkým žiakom a rodičom.

Aj v školskom roku 2016/2017 máme záujem pokračovať v programe Zelená škola s prioritnou témou – Odpad. Dúfame, že aj v tomto certifikačnom období získame pre plnenie úloh z EAP dostatok aktívnych hlavičiek z radu žiakov a pomocných rúk z radu pedagogických aj nepedagogických pracovníkov a rodičov.

V tomto školskom roku nám  na slávnostnom odovzdávaní udelili titul Zelenej školy a vlajku, ktorú naša škola získala po tvorivej dvojročnej práci. Podieľalo sa na tom celé kolégium Zelenej školy, zložené zo žiakov a rodičov, ktoré pracovalo  pod vedením Mgr. Anny Dendisovej.
Počas uplynulých dvoch rokov sa na našej škole udialo veľa zmien, na ktoré sme veľmi hrdí. Naším hlavným cieľom bolo zavedenie separácie odpadu, keďže ako zelená škola sa snažíme čo najmenej zaťažovať životné prostredie. V rámci zelenej školy sme robili aj rôzne iné čiastkové projekty, ktoré sme si určili na základe  environmentálnych auditov, v ktorých sme zistili, v čom má naša škola silné a slabé stránky v oblasti environmentálnej výchovy.

Získali sme tiež grant pod názvom Tajný život mesta, kde sme získali pre školu 4 tablety, 3-dňový kurz pre učiteľa, 1-dňový kurz pre žiakov a edukačný materiál pre podporu vyučovania environmentálnej výchovy.

Deň Zeme - 22.4. vznikol ako reakcia na čoraz  rozsiahlejšie  poškodzovanie životného prostredia, a to hlavne človekom.  Začal sa oslavovať v roku 1970 a jeho cieľom je pripomenúť každému z nás našu  závislosť na cenných daroch, ktoré nám naša Zem poskytuje. Je potrebné  si tiež uvedomiť, že zdroje, ktoré nám Zem poskytuje, nie sú nevyčerpateľné, a preto sa treba intenzívnejšie venovať otázkam životného prostredia a prostredníctvom spoločného celosvetového úsilia chrániť jej poklady pre budúce generácie ľudí a ostatných tvorov žijúcich na Zemi.

Pri  príležitosti Dňa Zeme sa 22 žiakov stretlo po vyučovaní, aby sa popasovali s viacerými úlohami, ktoré pripravili spolužiaci z kolégia Zelenej školy a p uč. Dendisová.

Žiaci si najskôr prezreli prezentáciu o odpadoch a dopadoch jeho hromadenia na našu Zem, ktorú pripravila Monika Tarabová z 9. ročníka.

Potom určovali dreviny podľa konárikov a listov.

V ďalšej aktivite maľovali plagáty o rôznych nebezpečenstvách, ktoré pripravuje sám človek svojej Matičke Zemi a učili sa vyrábať recyklovaný papier, z ktorého si môžu vyrobiť rôzne darčeky.

Okrem týchto poobedňajších aktivít niektoré pani učiteľky pracovali s touto témou aj na vyučovacích hodinách jednotlivých predmetov, napr. na hodine nemeckého jazyka, anglického jazyka, biológie, prvouky, slovenského jazyka, vlastivedy a pod.

Mapovali tiež znečistenie vzduchu v okolí školy. FOTO TU: https://goo.gl/photos/KNTYUwqtXycTSzts9

Žiaci 1. stupňa našej školy si pod vedením svojich pani učiteliek pripomenuli tento deň rôznymi aktivitami, literárnou tvorbou, simulačnými hrami, nechýbali prezentácie s témou Zem, anketa , tvorba projektov, plagátov s následnou prezentáciou a výstavkou. Žiaci sa tiež učili správne triediť  odpad a  z odpadového materiálu vytvárať výrobky.