Zelená škola 2014 / 2015

Konzultant: Igor Kmeť

Koordinátor:  Mgr. Anna Dendisová

Kolégium

Na nástenke mal každý možnosť zapísať sa do kolégiá Zelenej školy. Žiaci boli oboznámení, čo sa cez rok 2014/2015 bude diať.

Tvorili sme  Eko-kódex

Niektorí členovia kolégia zhotovili Eko-kódex, do ktorého vypísali priority našej školy.

Zdravá výživa

Dňa 20.10.2014 sa na našej škole v rámci Zelenej školy uskutočnil Deň zdravej výživy.

• Oboznámenie žiakov o priebehu tohto dňa a výber súťažiacich(dobrovoľní záujemci z každej triedy).
  • Príprava testu na kvíz o ovocí a zelenine.
  • čistenie a krájanie ovocia a zeleniny
  • privítanie žiakov
  • úvodná prezentácia
  • kvíz
  • súťaž v príprave chutného šalátu
  • príprava chutného šalátu
  • vyhodnotenie kvízu
  • vyhodnotenie najšikovnejšej skupiny
  • záver
  • Kvíz: 5.ročník = 7bodov, 6 ročník - 7 bodov, 7.ročník = 8bodov,  8.ročník = 9bodov, 9.ročník = 9bodov

Celkové hodnotenie

1.miesto 9.ročník =13bodov

2.miesto 7.ročník =10bodov

3.miesto 8.ročník = 9bodov

4.miesto 6.ročník = 8bodov

5.miesto 5.ročník = 7bodov

MOKRADE

prezentácia pripravená žiačkou Vanesou Paškovou ku dňu Mokradí

Sú to územia s močiarmi, slatinami, rašeliniskami a vodami prírodnými alebo umelými, trvalými alebo dočasnými, stojatými aj tečúcimi. Mokrade sú vlastne prechodovou zónou medzi vodným prostredím a súšou.

Znamená to, že medzi mokrade patria všetky územia prírodného aj umelého pôvodu, kde je vodná hladina na povrchu, alebo blízko povrchu pôdy, alebo kde povrch pokrýva plytká voda, ako aj potoky, rieky a vodné nádrže.

MOKRAĎ - EKOSYSTÉM vznikajúci na stanovištiach trvalo zamokrených zrážkovou, povrchovou alebo podzemnou vodou

• veľký obsah vlahy
  • vysoká prítomnosť hygrofilných a hydrofilných organizmov (najmä rastlín)
  • znaky mokradí : prítomnosť vody, pričom voda je buď na povrchu pôdy alebo v koreňovej zóne,
  • pôda má špecifické vlastnosti a líši sa nemokradných pôd (napr. nízkym obsahom kyslíka),
  • prítomnosť bioty, najmä vegetácie, prispôbenej vlhkým podmienkam a neprítomnosť bioty neznášajúcej zaplavenie

Voda

22.3. Deň vody

1. Oboznámenie žiakov o priebehu tohto dňa a výber súťažiacich (dobrovoľní záujemci z každej triedy).
2. Príprava testu na kvíz o vode. (Nikola Krausová, Vanesa Pašková, Andrea Líšková)

Počas kvízu žiaci tvorili čiapky a loďky z papierov a popasovali sa s úlohou kto prvý vypije pohár vody, hlavičky si potrápili na plnení kvízu. Najlepší dostali sladkú odmenu. Cieľom našej akcie bolo poučiť žiakov o šetrení vodou, aby čo najmenej vody šlo do odpadu pretože nemáme kanalizáciu.

Čo je voda?

• Je najrozšírenejšou látkou na Zemi. Je podstatnou zložkou biosféry a má popri pôde prvoradý význam pre zabezpečenie výživy ľudstva.
  • Je základnou zložkou biomasy, hlavným prostriedkom pre transport živín, pre ich prijímanie a vylučovanie.
  • Pre rastliny je významné nielen jej celkové množstvo za rok, ale tiež výskyt a rozdelenie vo vegetačnom období vzhľadom na ich rastové fázy.
  • Pre mnohé živočíchy je voda priamo životným prostredím

Deň Zeme 23.4.

Cieľ:  Uvedomiť si význam lesov pre dostatok vody na Zemi.

Dňa 23.4 v stredu naša škola pripravila akciu čistenie vodných tokov v lokalite Babín. Zúčastnili sa všetci žiaci, na konci boli najlepšie skupiny odmenené plusovými bodmi .

Čistá voda je dobrá nielen pre nás, ale aj pre živočíchy. Akcie sa zúčastnili žiaci 6 - 9. ročníka, vysadili sme 20 stromčekov a označili sme ich.

Nad vodovodnými kohútikmi boli nalepené upozornenia o šetrení vodou

• Každý týždeň monitoruje služba či nekvapkajú kohútiky.
  •  28.5.2015 bolo žiakom rozdaných 45 lístkov – Prieskum o vode
  •  4.6.2015 kontrola  vyplnených lístkov  z ankety – Prieskum o vode - Vyplnených – 16 , neodovzdaných - 24, prázdnych - 5. Pán školník každý mesiac odpisuje množstvo spotrebovanej vody.

Schválenie akčného plánu Zelenej školy: 15.6.2015

31.6. 2015 odišli úspešne pracujúce žiačky 9. ročníka Nikola Krausová, Vanesa Pašková, Andrea Líšková z tohto projektu. Pokračujú v štúdiu na stredných školách. Ďakujeme dievčatá za Vašu obetavosť. Pracovalo sa s Vami veľmi dobre.

Aktivity Zelenej školy učiteia začlenili aj do medzpredmetových vzťahov v rámci jednotlivých predmetov, tém Finančnej gramotnosti a Environmentálnej výchovy.