Zelená škola 2020 - 2022

Členovia kolégia Zelenej školy uskutočnili dňa: 14.12.2020 prieskum vo forme dotazníka pod názvom: Doprava
a ovzdušie.
Hlavným motívom tejto aktivity bola okrem iného, hlavne snaha zistiť, ako dochádzajú žiaci do školy, a tak
následne navodiť snahu o čistejšie ovzdušie a bezpečnejšie prostredie pomocou rôznych aktivít daných
v Enviromentálnom akčnom pláne Medzinárodnáho projektu Zelená škola, ale hlavnou úlohou je zabezpečiť
využívanie ekologickej formy prepravy: bicyklom.
Vyhodnotenie hlavných bodov tohto dotazníka:
- Vyber jednu z možností, ako prichádzaš do školy:
prevažne peši: 115 žiakov
prevažne autom: 52 žiakov
- Vyber jednu z možností, ako často chodíš do školy autom:
každý deň: 29 žiakov
1 až 2x týždenne: 13 žiakov
4 až 4x týždenne: 12 žiakov
občas, výnimočne: 63 žiakov

Bezpečne na bicykli

Aktivita sa uskutočnila v rámci Medzinárodného projektu Zelená škola počas vyučovania cez 2. až 4. hodinu pre všetkých žiakov školy. Príslušník PZ SR nstržm. Marián Ľuba mal vopred pripravenú prezentáciu o pravidlách jazdy na bicykli, ktorú aplikoval na podmienky našej obce. Aktivita sa uskutočnila aj v exteriéri  školy, kde policajt prakticky ukázal bezpečnostné prvky, ktoré sú dôležité pri  jazde na bicykli. Diskusia s policajtom prebehla aj v triedach po jednotlivých ročníkoch. Žiaci boli počas prezentovania aktívni, zapájali sa do diskusie, vedeli odpovedať na otázky, ktoré im položil policajt. Aktivita žiakov zaujala, osvojili si teoretické pravidlá počas jazdy na bicykli.

Aktivitu pripravila PaedDr. Tatiana Múdra v spolupráci s koordinátorkou  Mgr. Annou Dendisovou a členmi kolégia Zelenej školy.

Pôvod bicykla - informačný panel

Aktivita sa uskutočnila v rámci Medzinárodného  projektu Zelená škola počas vyučovania 18. 5. 2021 cez 5. a 6. vyučovaciu hodinu pre žiakov 1. stupňa   a 3 triedy 2. stupňa / 6., 7. a 8. ročník / a 19. 5. 2021 cez 5. vyučovaciu hodinu pre žiakov 2. stupňa/5. a 9. ročník/.

Žiaci 3. a 4. ročníka počas  predchádzajúcich dní, a to na výtvarnej výchove, na pracovnom vyučovaní a literárnej výchove  pripravovali materiál potrebný na zrealizovanie aktivity.  Žiaci 3. ročníka zisťovali pôvod a vývoj bicykla a  kreslili obrázky týchto modelov. Žiaci 4. roč. vymýšľali a kreslili bicykle budúcnosti. Ku kresbám pridali aj ich popis a funkciu. Počas realizácie samotnej aktivity žiaci jednotlivých tried, v sprievode vyučujúcich, postupne prichádzali do vopred pripravenej miestnosti, kde im žiaci 3. a 4. ročníka predstavovali bicykle. Najskôr žiaci 3. ročníka hovorili o pôvode bicykla, predstavovali ich postupne tak, ako sa vyvíjali. Nasledovali bicykle budúcnosti, kde žiaci  4. ročníka predstavovali kresby navrhnutých modelov, hovorili aj o ich  funkcii. Hovorili tiež o výhodách bicyklovania. Po predstavení bicyklov, žiaci vytvorili  z daných modelov informačný panel.

Aktivita žiakov  zaujala. Počas prezentovania boli pozorní, aktívne sa zapájali do diskusie.

Aktivitu pripravila Mgr. K. Farská a PaedDr. D. Kotúľová  v spolupráci s koordinátorkou Mgr. A. Dendisovou a členmi kolégia Zelenej školy.

Aktivita Zelenej školy -  Dopravné pravidlá

Aktivita sa uskutočnila v rámci projektu Zelená škola.  Počas  vyučovania odprezentovali členky kolégia ZŠ, žiačky 7. ročníka, Ivana Múdra a Miroslava Mikulášová prezentáciu o osvojení si základných cestných pravidiel v rámci rovesníckeho vzdelávania žiakom 1. stupňa  ZŠ  dňa 25.5.2021 a 27.5. 2021 žiakom 2. stupňa ZŠ v  7. ročníku 3. vyučovaciu hodinu, v 9. ročníku 4. vyučovaciu hodinu, v 6. a 8. ročníku  5. vyučovaciu hodinu a v 5. ročníku 5. vyučovaciu hodinu.  Prezentácia obsahovala obrázkové snímky s komentárom a kvíz.

Žiaci boli počas prezentovania aktívni, zapájali sa do diskusie, vedeli odpovedať na otázky, ktoré im položili žiačky kolégia k téme. Prezentácia žiakov zaujala, osvojili si teoretické pravidlá o doprave a dopravných značkách v našej obci. Cieľ  aktivity bol splnený.