Náučný chodník

Vŕba rakytová

Zdroj: http://www.fyzickageografia.sk/atlas/atlasdrevin.html

Salix caprea L. - vŕba rakytová (rakyta)

Čelaď:

vŕbovité, Salicaceae

Habitus:

prevažne ker, menej často až 10 metrov vysoký strom s rozložitou korunou

Borka:

sivá až tmavosivá, u starších jedincov silne rozbrázdená borka

Listy:

striedavé dlhé do 9 cm a široké do 5 cm, široko vajcovité až široko podlhovasté, pílkovité alebo vykrajovane zubaté; rub listu sivochlpatý, líc listu tmavozelený; žilnatina listu na rubovej strane vystupujúca.

Kvety - samčie:

Samčie kvety v mnohopočetných sivobielych, oválnych jahňadách, ktoré sa počas kvitnutia predlžujú až na veľkosť 4 cm. Tyčinky dlhé so žltými peľnicami. Dvojdomá drevina, ktorá kvitne v marci až apríli. Pred rozkvitnutím na konárikoch sivosfarbené "bahniatka" vo veľkosti od 1 do 2 cm.

Kvety - samičie:

Samičie kvety usporiadané v zelených jahňadách, ktoré po rozkvitnutí dosahujú dĺžku do 6 cm.

Plody:

Tmavozelené tobolky, v strapcovitých súplodiach. Drobné semená s vyvinutým páperím, umožňujúcim šírenie vetrom.

Nároky:

Svetlomilná drevina, so širokou ekologickou valenciou. Rastie od nížin až na hornú hranicu lesa. Dobre znáša sucho i zamokrenie, uprednostňuje pôdy s dostatkom živín.

Rozšírenie:

Rozšírená je na väčšine územia Európy, na Sibíri, ale ja v Japonsku a Číne. Na Slovensku je zastúpená najmä ako pionierska drevina nielen na rúbaniskách, ale aj na úhoroch a rumoviskách.

Pôvodnosť:

Pôvodná drevina na území Slovenska.

Využitie:

Je to významná včelárska drevina, ktorá poskytuje v jarnom období včelám prvú potravu. Niektoré kultivary sa pestujú v parkoch a záhradách.

Zaujímavosť:

Nerozvinuté jahňady sa ľudovo nazývajú aj bahniatka. Konáriky sa používajú pri slávení Kvetnej nedele.

Synonymá:

Caprea vulgaris