História školy Školský výchovný program Školský vzdelávací program Školský klub Súkromná umelecká škola- pobočka Babín Zmluvy Faktúry 2012 Faktúry Školská jedáleň 2012, 2013 Faktúry 2013

Škola , školské dokumenty

Školský vzdelávací program

" Zaujmi ma, vysvetli mi, budem sa učiť."

J. A. Komenský

Všeobecná charakteristika školy

Veľkosť  školy

Naša základná škola je základná škola so všetkými ročníkmi, t.j. plno organizovaná základná škola. Má deväť ročníkov bez nultého ročníka. Člení sa na prvý a druhý stupeň, v ktorých sa vzdelávanie realizuje samostatnými na seba nadväzujúcimi vzdelávacími programami. Prvý stupeň tvorí prvý až štvrtý ročník a druhý stupeň tvorí piaty až deviaty ročník. Kapacita školy je 196 žiakov. Na prvom stupni je v každom ročníku jedna trieda ( spolu štyri triedy ) a na druhom stupni je tiež v každom ročníku jedna trieda ( spolu päť tried ). Škola je v dedinskom prostredí.

Priestory

Priestory sú stiesnené, nakoľko škola bola projektovaná len pre 1. stupeň ZŠ. Ako plnoorganizovaná škola fungujeme od roku 2000. Od školského roka 2010 / 2011 sa vyučovanie všetkých ročníkov realizuje v obnovených priestoroch budovy školy .

Školský klub deti

V ŠKD pracuje jedna vychovávateľka. Deti, ktoré ho navštevujú sa okrem prípravy na ďalší vyučovací deň venujú mnohým voľnočasovým aktivitám z oblasti výchov: telesnej, hudobnej, výtvarnej, dopravnej, literárno-dramatickej, pracovno-technickej, estetickej. Zapájajú sa do projektov školy. Sú vychovávaní k vzájomnej tolerancii, spolupráci, pomoci, k sebaúcte aj úcte k všetkému živému.

Nakoľko priestory našej školy sú veľmi stiesnené, ŠKD nemá vlastnú triedu, preto činnosť do konca 6. vyuč hodiny prebieha striedovo vo voľných priestoroch hlavnej budovy školy. Po 6. vyuč. hodine činnosť prebieha v triede 4.ročníka.

Charakteristika žiakov

Základnú školu navštevujú všetci žiaci, ktorí majú trvalé bydlisko v obci Babín. Žiaci sú prevažne s úplných rodín. So sociálne znevýhodneného prostredia našu školu navštevuje približne 10% z celkového počtu žiakov. Do výchovno- vzdelávacieho procesu sú zaradení aj integrovaní žiaci a žiaci so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami.

Charakteristika pedagogického zboru

Na našej škole vyučuje  14 pedagógov, ktorí spĺňajú pedagogickú a odbornú spôsobilosť, z toho jeden učiteľ pracuje ako výchovný poradca, jeden je koordinátor pre prevenciu negatívnych javov. Taktiež máme koordinátorov voľného času pre prvý stupeň a pre druhý stupeň. Na našej škole pracuje jeden asistent učiteľa a jedna vychovávateľka ŠKD. Vekový priemer pedagógov je približne 45 rokov. Zbor je zmiešaný, s prevahou žien. Vďaka aktivite v oblasti sebavzdelávania a ďalšieho vzdelávania učitelia môžu uspokojiť veľké množstvo potrieb žiakov z hľadiska vzdelávacích, ale aj  v oblasti voľnočasových aktivít – široký výber záujmových útvarov. Ochotne pracujú nad rámec svojich pracovných povinnosti, vo veľkej miere prezentujú svoje organizačné schopnosti, predovšetkým v organizovavaní  školských akcií pre žiakov a verejnosť, koordinujú rôzne projekty miestneho, regionálneho, ale aj medzinárodného charakteru.

Spolupráca s rodičmi a inými subjektmi

Spolupráca s rodičmi a inými subjektmi je dôležitá pre skvalitnenie výchovno-vzdelávacej práce. Veľmi podstatné pre správnu realizáciu školského vzdelávacieho programu je práve zainteresovanie rodičov do procesu vzdelávania svojich detí, čo niej e možné dosiahnuť bez kvalitnej vzájomnej komunikácie. Rodičia sú o priebehu vzdelávania svojich žiakov informovaní priebežne, okrem iného aj na triednych schôdzkach a konzultáciách s jednotlivými vyučujúcimi.

Konzultačné hodiny prebiehajú každý pondelok v čase od 11. 20 hod – 15. 30 hod. Konzultácie  s VP sú naplánované na stredu od 11. 30 do 14. 30 v prípade potreby aj v inak dohodnutom termíne.

Zákonný zástupca žiaka sa môže zúčastňovať vyučovania počas otvorených hodín, ktoré každoročne realizujeme, alebo po dohode s vyučujúcim kedykoľvek.

Žiaci našej školy v čase mimo vyučovania navštevujú rôzne záujmové krúžky, ktoré vedú nielen naši pedagógovia, ale aj rodičia.

Škola v spolupráci s rodičmi a inými subjektmi organizuje rôzne kultúrne a spoločenské podujatia, napr.  MDD, Vianočnú akadémiu, Maškarný ples a pod.

Spolupráca s PPP, ŠPPP a CPPP

Plniť úlohy školského poradenstva v oblasti výchovy  a vzdelávania detí so ŠP, nadaných detí , integrácie detí so ŠP, profesijnej orientácie a prevencie problémového a delikventného správania a  iných negatívnych javov , sa nám darí v spolupráci s Pedagogicko- psychologickou poradňou ....................... viac v Školskom vzdelávacom programe k nahliadnutiu u RŠ.